en
Aktualności
06 lipca 2016

Opublikowaliśmy pełny program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2016 roku. Zostaną na nim pokazane 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie premiery), z ponad 50 krajów. Seanse będą odbywały się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki. Po raz jedenasty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław, po raz 14 partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A. 

Na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl opublikowaliśmy pełny program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Sprzedaż biletów online ruszy na stronie festiwalu i w kasach Kina Nowe Horyzonty 13 lipca o godzinie 12.00.

Informacje o biletach

Zasady zakupu biletów

Regulamin sprzedaży

Na stronie www.nowehoryzonty.pl są już dostępne opisy filmów wszystkich festiwalowych sekcji, zwiastuny, linki, materiały dodatkowe. Jak co roku za pomocą metek każdy uczestnik NH może zaplanować swój festiwal.

Kalendarz projekcji

Festiwalowe konkursy z polskimi premierami

Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty pokazanych zostanie 10 autorskich, niekonwencjonalnych, poszukujących nowych form wyrazu filmów. Wśród nich znalazły się m.in. premiery polskich produkcji. Jednym z dzieł ubiegających się o Grand Prix będą Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka - pulsujący miejskim rytmem portret młodych imprezowiczów nagrodzony już za reżyserię na festiwalu Sundance (premiera europejska). W konkursie weźmie też udział Ederly - aktorska fabuła mistrza animacji Piotra Dumały o tajemniczym miasteczku istniejącym na krawędzi jawy i snu (premiera światowa).

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym roku znalazły się tu filmy pokazujące, jak sztuka zazębia sie z życiem, a współcześni artyści zamieniają w działania artystyczne wydarzenia z własnej codzienności. W sekcji znalazły się liczne portrety wybitnych, nierzadko kontrowersyjnych twórców, m.in.: Mr Gaga Tomera Heymanna o jednym z najbardziej innowacyjnych współczesnych choreografów Ohadzie Naharinie z Izraela; Chris Burden - portret artysty (reż. Timothy Marrinan, Richard Dewey) o amerykańskim "performerze ekstremalnym"; uhonorowany nagrodą Casa Rossa Art doc na festiwalu Italian Bellaria Nicola Constantino: artefakt (reż. Natalie Cristiani) o argentyńskiej artystce wizualnej tworzącej sztukę z użyciem własnego ciała; czy Piękność Nocy - prawdziwa Grisélidis, autoportret (reż. Marie-Ève de Grave) o zmarłej w 2005 roku niepokornej szwajcarskiej pisarce, malarce, działaczce społeczno-politycznej i… prostytutce.

W programie festiwalu znalazły się również inne sekcje konkursowe: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych pod patronatem T-Mobile oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych. W trzeciej edycji konkursu Powiększenie zostaną ponownie pokazane filmy oraz wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych, w tym fabuła o czeskiej "masowej morderczyni" - Ja, Olga Hepnarová w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy z polską aktorką Michaliną Olszańską w tytułowej roli. Nagrody w sekcji zostały ufundowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

Uznani twórcy i laureaci festiwali

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie, oraz sekcji Ale kino+ dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina. W tym roku w programie pojawiła się też specjalna sekcja najbardziej atrakcyjnych przebojów festiwalowych Panorama Gala, w której znalazł się m.in. thriller psychologiczny Klient Irańczyka Asgara Farhadiego (autora pamiętnego Rozstania), który wyjechał z Cannes z nagrodami za scenariusz i dla najlepszego aktora; oraz uhonorowany nagrodą FIPRESCI Toni Erdmann niemieckiej reżyserki Maren Ade, komediodramat o spotkaniu ekscentrycznego ojca i dorosłej córki-pracoholiczki. Pojawią się nowe filmy m.in.: Bruno Dumonta (Martwe wody z brawurową rolą Juliette Binoche), jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali -Cristiego Puiu (Sieranevada), koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka (Służąca, inspirowanapowieścią Sarah Waters); czy Petra Zelenki (Zagubieni - nagrodzeni w tym roku za scenariusz najważniejszą czeską nagrodą filmową Czeskiego Lwa).

Ten zestaw uzupełni ponad 40 filmów sekcji Panorama, wśród nich najnowsze dzieła: Cristiana Mungiu (Egzamin - nagroda za reżyserię na tegorocznym MFF w Cannes),Gianfranco Rosiego (Fuocoammare. Ogień na morzu - Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na Berlinale 2016), Mii Hansen-Løve(Co przynosi przyszłość), Philippe'a Mory (Francuski film), Lava Diaza (Kołysanka do bolesnej tajemnicy), André Téchiné (Mając 17 lat), Pawła Łozińskiego (Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham - Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2016 roku), Chantal Akerman (No Home Movie - ostatni film zmarłej samobójczą śmiercią belgijskiej reżyserki), Tsaia Ming-lianga (Popołudnie), Laurie Anderson (Serce psa), Eugène Greena (Syn Józefa), Alberta Serry (Śmierć Ludwika XIV), Alejandro Jodorowskiego (Wieczna poezja).

W sekcji Ale kino+ znalazł się m.in. film Po burzy japońskiego mistrza rodzinnej psychodramy Hirokazu Kore-edy, adaptacja kultowej powieści Lewisa Grassica Gibbona - Sunset Song w reżyserii czołowego brytyjskiego przedstawiciela kina autorskiego Terence'a Daviesa z Agyness Deyn i Peterem Mullanem, czy Nieznajoma dziewczyna - belgijskich twórców minimalistycznego kina społecznego, braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne.

Wydarzenia specjalne: opery filmowe

Dzięki programowi Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 podczas tegorocznego festiwalu będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczne czyli dwa premierowe pokazy filmowo-operowego widowiska River of Fundament w Narodowym Forum Muzyki. To najnowsze, przygotowywane przez kilka lat, dzieło amerykańskiego artysty Matthew Barneya (twórcy głośnego cyklu Cremaster) - nazywanego współczesnym mitotwórcą i "amerykańskim Wagnerem" autora brawurowych performance'ów, instalacji i filmów, oraz kompozytora Jonathana Beplera. Inspiracją tego monumentalnego (6 godzin, 2 antrakty) widowiska była powieść Normana Mailera Starożytne wieczory, opisująca podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu w oparciu o egipską mitologię. Publiczność Nowych Horyzontów będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć ten film - pokazywany dotąd na świecie zaledwie kilkanaście razy - na dwóch pokazach 29 i 30 lipca o godzinie 17.00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Na festiwalu będzie można także obejrzeć pozostałe filmy Barneya: w tym pięć części słynnego cyklu Cremaster (1994-2002) i Drawing Restraint 9 (2005)- w którym wraz z Barneyem wystąpiła Björk.

Innym wydarzeniem specjalnym tegorocznego cyklu Opery filmowe będzie polska prapremiera operyZagubiona autostrada w międzynarodowej obsadzie (Barbara Kinga Majewska, Holger Falk, David Moss), opartej na głośnym filmie Davida Lyncha. Autorką libretta na motywach scenariusza Lyncha i Barry'ego Gifforda jest austriacka noblistka Elfriede Jelinek we współpracy z Olgą Neuwirth - jedną z czołowych współczesnych kompozytorek, odpowiadającą także za warstwę muzyczną. Reżyserka Natalia Korczakowska wybrała jako miejsce akcji dla swojej inscenizacji przestrzeń Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Teatr operowy zostanie uwolniony z kulis, a całość wpisze się w multimedialny i poszukujący charakter festiwalu. Spektakl będzie pokazywany w dniu otwarcia festiwalu 21 lipca i ponownie 23 lipca - jest on wydarzeniem wpisanym w program Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podczas festiwalu widzowie będą mogli również uczestniczyć w innych wydarzeniach lynchowskiego uniwersum: odbędzie się pokaz oryginalnego filmu Lyncha Zagubiona autostrada z 1997 roku, Blue Velvet z 1986 roku oraz koncert Xiu Xiu Plays the Music of Twin Peaks w festiwalowym klubie Arsenał.

Mistrzowie Kina Europejskiego

W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner, Andriej Konczałowski. Każdy z gości pokaże przynajmniej po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację - tworząc tym samym swoisty kanon filmowy obejmujący różne style: od neorealistycznych Złodziei rowerów (reż. Vittorio De Sica, 1948), po współczesny Wstyd (reż. Steve McQueen, 2011). Goście poprowadzą mistrzowskie lekcje kina.

W ramach ESK 2016 - Wrocław w roli głównej

We współpracy z ESK 2016 odbędą się też filmowe wydarzenia mające za bohatera właśnie Wrocław. Pierwsze z nich to premierowy pokaz dokumentalnego portretu tego miasta Wrocław od świtu do zmierzchu, zrealizowanego w ramach warsztatów przez międzynarodowy zespół studentów szkół filmowych. Młodzi twórcy pracowali pod opieką polskich profesorów: Jacka Bławuta, Pawła Łozińskiego, Macieja J. Drygasa, Mirosława Dembińskiego. Film pokazuje jeden wyjątkowy dzień z życia miasta - rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasto obserwujemy z różnych punktów widzenia. Czasem jest to perspektywa obcokrajowców (między innymi obywateli Ukrainy, Białorusi, Szwajcarii, Izraela czy Palestyny), a czasem jego rdzennych mieszkańców. Dokument jest częścią międzynarodowego edukacyjno-filmowego projektu Świat od zmierzchu do świtu, realizowanego od 2011 roku w różnych miastach na świecie: m.in. w Moskwie, Kijowie, Tokio, Stambule, czy Hawanie.

Drugie ze ściśle wrocławskich wydarzeń Nowych Horyzontów to przegląd filmów i laureatów 2.wrocławskiej edycji międzynarodowego konkursu 48 Hour Film Project. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego ekipy filmowe wymyślają i piszą scenariusz, a następnie kręcą i montują krótkometrażowe filmy (4-7 minut) w ciągu tytułowych 48 godzin. W każdej produkcji muszą pojawić się ogłoszone wcześniej elementy: rekwizyt, tekst i bohater. Obowiązkowym "bohaterem" każdego filmu jest również miasto - w tym wypadku stolica Dolnego Śląska. Pokazane zostaną produkcje powstałe podczas tegorocznej edycji konkursu, w tym zwycięski film GUNSandHORSES ekipy Przedmarańcza.

Moretti, Delbono, Erice, Kino Basków, Trzecie Oko - przeglądy i retrospektywy

Dwóch z zaproszonych mistrzów kina europejskiego będzie miało na Nowych Horyzontach swoją rozszerzoną retrospektywę. Jednym z nich będzie włoski reżyser Nanni Moretti - zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Europejskiej Nagrody Filmowej i wielu innych. Na jego rozpoznawalny styl składa się jedyna w swoim rodzaju mieszanka absurdalnego poczucia humoru, motywów autobiograficznych, zaangażowania politycznego i niechęci do establishmentu. Nowe Horyzonty przedstawią pełny przegląd dorobku tego urodzonego w 1953 roku filmowca - od filmów krótkich przez dokumenty po fabuły: wśród nich Dziennik intymny nagrodzony za reżyserię w Cannes, uhonorowany Złotą Palmą Pokój syna czy wymierzony w polityczny establishment Kajman.

W 2016 roku Wrocław dzieli miano Europejskiej Stolicy Kultury z baskijskim San Sebastián, dlatego bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Víctor Erice - baskijski mistrz filmowy, twórca wyrazistego plastycznie, autorskiego kina z pogranicza fabuły, filmowego eseju i dokumentu. Pokazane zostaną jego filmy krótkometrażowe i wszystkie pełnometrażowe fabuły, w tym jeden z najważniejszych filmów hiszpańskiej kinematografii, rozliczający się z frankistowską przeszłością Duch roju, oraz Południe i Słońce pośród liści pigwy. Pojawi się też filmowy zapis korespondencji z klasykiem kina irańskiego Abbasem Kiarostamim Víctor Erice-Abbas Kiarostami: Korespondencja.

Baskijski wątek kontynuuje przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, w ramach którego pokazanych zostanie kilkanaście filmów pełnometrażowych: od lat 70. do dziś, od kina gatunkowego po filmowe eksperymenty. Razem tworzą wielowymiarowy portret baskijskiej kultury, z jej odmiennym językiem, historią i obyczajowością. Wśród nich: Arrebato - kultowe "kino punkowe" zmarłego w 2009 roku baskijskiego "twórcy przeklętego" Ivána Zuluety, uhonorowane Złotą Muszlą w San Sebastián Skrzydła motyla (reż. Juanma Bajo Ulloa), czy Kwiaty (reż. Jose Mari Goenaga i Jon Garaño) - pierwszy film w języku baskijskim, który jako hiszpański kandydat nominowany był do Oscara. Helena Taberna, Montxo Armendáriz i Juanma Bajo Ulloa będą gośćmi wrocławskiego festiwalu.

Swoją retrospektywę będzie miał Pippo Delbono, , który osobiście pojawi się we Wrocławiu - jeden z najciekawszych twórców współczesnego teatru włoskiego i światowego, zafascynowany także kinem i tworzący jedyne w swoim rodzaju eseje filmowe. Na Nowych Horyzontach pokazane zostaną filmy jego autorstwa np. Krzyk, Miłość z krwi i kości (z udziałem Irène Jacob i Tildy Swinton), czy uhonorowana w Locarno nagrodą Don Kichota Krew, ale także filmy o nim oraz rejestracje wybranych spektakli, jak pokazywane w tym roku w Poznaniu na festiwalu Malta głośne Orchidee.

Tegoroczna sekcja Trzecie Oko dedykowana twórczości współczesnych artystów wizualnych zaprezentuje dwa przeglądy. Jeden poświęcony Annie Biller-kalifornijskiej artystce, której erotyczno-feministyczna twórczość pastiszuje filmy soft-porno lat 70., korzystając w spektakularny sposób z mody i scenografii vintage. Drugi, zatytułowany Posthumanizm, pokazujący filmy o relacjach ludzi ze zwierzętami i fantazjach o przemianie w zwierzę, w programie m.in. dokumentalny Koniem byćJérôme'a Clément-Wilza o człowieku-kucyku i zjawisku Pony Play.

W Roku Williama Szekspira nie może zabraknąć filmów inspirowanych twórczością genialnego dramaturga. W przeglądzie Shakespeare Lives in Film znajdą się zarówno eksperymentalne filmy Dereka Jarmana Anielskie rozmowy i Burza, nakręcona w Wielkiej Brytanii autorska Tragedia Makbeta w reżyserii Romana Polańskiego, jak i klasyczna adaptacja komedii Wiele hałasu o nic Kennetha Branagha z Emmą Thompson, Kate Beckinsale i Denzelem Washingtonem.

W ramach Nocnego Szaleństwa odbędzie się przegląd najbardziej oryginalnych i ekstremalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. W programie m.in. Oślizgły dusicielJima Hoskinga- imponujący pokaz złego smaku i krnąbrnej, groteskowej wyobraźni w stylu Johna Watersa oraz wielokrotnie nagradzane na festiwalach horroru, stylizowane na filmy grozy z lat 50. - Sobowtóry meksykańskiego reżysera Izaaca Ezbana.

W ramach cyklu Gdynia na Horyzoncie odbędzie się projekcja Na samym dniez 1970 roku - pierwszegoanglojęzycznego filmu Jerzego Skolimowskiego. To połączenie surrealistycznej komedii i kina o dorastaniu, a zarazem sugestywny obraz rozwiązłego, swingującego Londynu przełomu lat 70. i 80. Projekcja filmu wraz z prelekcją dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni Michała Oleszczyka odbędzie się 25 lipca.

Na Rynku klasyka i przeboje ostatniego roku

Bezpłatne pokazy na Rynku będą odbywały się codziennie o 22.00. W programie kilka najważniejszych filmów ostatniego roku m.in. Młodość Paolo Sorrentino, Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej, Skarb Corneliu Porumboiu, Widzę, widzę Veroniki Franz i Severina Fiali, czy Zupełnie Nowy TestamentJaco Van Dormaela. 25 lipca odbędzie się pokaz klasyka włoskiego kina Szczególny dzień Ettore Scoli z 1977 roku (odnowionego przez CSC-Cineteca Nazionale pod kierunkiem Luciano Tovoliego, we współpracy z Surf Film), zaś 28 lipca - seans odnowionego cyfrowo przez Filmotekę Narodową jednego z najwcześniejszych polskich filmów niemych Ludzie bez jutra Aleksandra Hertza z 1919.

Scena muzyczna w Arsenale

Codziennie od 21 do 31 lipca w Klubie Festiwalowym w Arsenale odbywać się będą wyjątkowe koncerty i DJ-skie sety. Jedną z gwiazd line-up'u jest kalifornijskie post-punkowe eksperymentalne trio Xiu Xiu, które zinterpretuje na żywo muzykę do kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks. Jednym z odkryć Arsenału 2016 z pewnością będzie inne amerykańskie trio - Ho99o9 i ich dynamiczny punkowo-noisowy show. Kolejny gość muzycznego programu Nowych Horyzontów to The Bug czyli Kevin Martin. Jeden z najbardziej znanych angielskich producentów wystąpi razem z Miss Red i Flowdanem. Muzyczna uczta czeka publiczność w wykonaniu rodzinnego tria: Waglewski Fisz Emade. Wieloletni lider zespołu Voo Voo i czołowa postać polskiej muzyki niezależnej Wojciech Waglewski oraz jego synowie, którzy jako pierwsi wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia oraz "inteligencki rap" - razem na scenie!

W tym roku po raz pierwszy na muzycznej scenie Nowych Horyzontów zagości lifestylowy projekt T-Mobile Electronic Beats. Dobór muzyków, których koncerty i DJ-sety będzie można zobaczyć na Nowych Horyzontach zapewni gościom festiwalu możliwie najszerszy przekrój dobrych brzmień zarówno polskiej, jak i zagranicznej elektroniki. Obok Natalii Nykiel, która w krótkim czasie stałą się jedną z najpopularniejszych wokalistek w naszym kraju, pojawi się uwielbiana w Polsce Emika. Bezkompromisowi RSS Boys zagrają obok legendarnego punkrockowca elektroniki T.Raumschmiere, a delikatna Niemoc zaprezentuje się w kontraście do mistrzyni electro Tusii Beridze. Na scenie także Baasch ze swoim niezwykle nastrojowym, pełnym emocji głosem oraz wybuchowa mieszanka electro i house'u - warszawski duet Bert i Igor - czyli Last Robots. Wyjątkową niespodziankę na Nowe Horyzonty szykuje Artur Rojek, ambasador projektu Electronic Beats.

Scena artystyczna

W ramach festiwalu odbędzie się czwarta edycja wystawy Midnight Show w galerii Dizajn BWA Wrocław. Tym razem opuszczamy galerię Dizajn BWA Wrocław, która do tej pory była sceną Midnight Show i przenosimy akcję na II piętro kamienicy przy Ruskiej 46A/13. Tam odbędzie się seans bez puszczania filmów: udział bierze 99 twórców, występuje 99 prac, odcinków jest 9. Jedynie czas Midnight Show pozostaje niezmienny, kuratorzy wystawy: Katarzyna Roj, Stach Szabłowski i Michał Grzegorzek zapraszają dziewięć razy, za każdym razem o północy, każdej nocy przez godzinę.

W Galerii Awangarda BWA Wrocław nowohoryzontowi festiwalowicze mogą obejrzeć Gravity. Tymoteuszowi Karpowiczowi wybitnego polskiego rzeźbiarza mieszkającego we WłoszechKrzysztofa M. Bednarskiego - wystawę poświęconą siłom przyciągania, w polu których znajduje się jednostka: człowiek, poeta i rzeźbiarz. To także wystawa o sile grawitacji, z jaką na twórczość Bednarskiego działa kino, teatr, literatura i, nade wszystko, poezja. Joseph Conrad, Herman Melville, Lars von Trier - to niektórzy z autorów, z którymi Bednarski prowadzi dialog w ramach Gravity. Na pierwszy plan wysuwa się postać Tymoteusza Karpowicza, poety-eksperymentatora, który bezkompromisowo badał granice możliwości języka. Kuratorzy: Patrycja Sikora, Stach Szabłowski. Wystawa otwarta 25 czerwca potrwa do 31 lipca.

Natomiast w galerii SiC! BWA Wrocław będzie można oglądać wystawę Myszy i ludzie Alicji Patanowskiej. To wypowiedź na temat współczesnego chaosu konsumpcji, do jej stworzenia artystka wykorzystuje odpady produkcyjne powstałe na skutek działalności człowieka. Odwołuje się do tradycji holenderskich, wanitatywnych martwych natur, w warstwie symbolicznej krytykujących ludzką naturę, a także do filmu Lucyfer Gusta Van den Berghe ( zwycięzca 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty) czerpiącego z podobnych motywów. Wystawa potrwa od 17 czerwca do 31 lipca, jej kuratorką jest Joanna Kobyłt.

starsza lista nowsza