en
Zjednoczone Stany Miłości reż. T. WasilewskiZjednoczone Stany Miłości reż. T. Wasilewski
Aktualności
23 lipca 2016

Retrospektywa Morettiego, Łoziński, Puiu, Wasilewski - premiery

Pierwszą festiwalową sobotę rozpocząć można nowym filmem Irańczyka Asgara Farhadiego Klient o 9.45 w KNH 1 (najlepszy scenariusz na MFF Cannes 2015) lub Po burzy japońskiego mistrza Hirokazu Kore-edy z sekcji Ale kino+. O 10.15 w KNH 9. chętni mogą zacząć filmowy dzień z bohaterem tegorocznej retrospektywy Nannim Morettim - o 9.45 w KNH 2 można zobaczyć jego mało znane w Polsce krótkie filmy. Wielbiciele Morretiego mogą spędzić z nim zresztą cały dzień, oglądając też Złote Sny z 1981 roku (12.45, KNH 2), nagrodzony w Cannes za reżyserię autobiograficzny Dziennik Intymny z 1993 roku (18.45, KNH 3) i Moją matkę (22.00, pokaz na Rynku).

W popołudniowym paśmie głośny dokument Pawła Łozińskiego Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham (13.15, KNH 8), Nieznajoma dziewczyna nowohoryzontowych bywalców braci Dardenne (13.15, KNH 9) i coś dla najbardziej wyrafinowanych koneserów: najdłuższy film festiwalu, czyli 8-godzinna hipnotyczna Kołysanka do bolesnej tajemnicy filipińskiego reżysera Lava Diaza (13.00, KNH 6).

O 15.30 w KNH 1 zapraszamy na pojawiający się we wszystkich festiwalowych rekomendacjach film rumuńskiego mistrza Cristiego Puiu Sieranevada, lub na Creative Control Benjamina Dickinsona o świecie, w którym będziemy żyć już za chwilę (16.15, KNH 9).

A o 19.15 długo oczekiwana polska premiera nagrodzonych na Berlinale Zjednoczononych Stanów Miłości Tomasza Wasilewskiego, na której pojawi się cała ekipa z reżyserem i aktorkami: Magdaleną Cielecką, Martą Nieradkiewicz, Julią Kijowską i Dorotą Kolak (KNH 1). W tym czasie o godz. 20 w Narodowym Forum Muzyki drugie i ostatnie na festiwalu wykonanie opery Zagubiona autostrada Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth, w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

Pełen filmowych atrakcji dzień kończą m.in. kostiumowe Martwe wody Bruno Dumonta z brawurową rolą Juliette Binoche (22.00, KNH 1) lub gratka dla miłośników ekstremalnych przeżyć filmowych - Oślizgły dusiciel Jima Hoskinga, będący ozdoba sekcji Nocne Szaleństwo (22.15, KNH 9).

Pomiędzy seansami polecamy lekturę Gazety Festiwalowej "Na horyzoncie", a w niej: wywiady z Carlosem Saurą i Cristim Puiu.

starsza lista nowsza