en
Carlos Saura (fot. B. Barczyk, Gazeta "Na horyzoncie")Carlos Saura (fot. B. Barczyk, Gazeta "Na horyzoncie")
Aktualności
23 lipca 2016

Mistrzowska lekcja: Carlos Saura

W cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego nestor hiszpańskiego kina Carlos Saura poprowadzi Mistrzowską Lekcję Kina (Pasaż Pokoyof przy ul. Św Antoniego 2/4, Sala Mistrzów, godz. 16.00). Moderatorka: Agnieszka Drewno. Spotkanie do obejrzenia również online.

Na festiwalu Saura prezentuje 3 swoje filmy - Nakarmić kruki , Argentyna, ArgentynaJa, Don Giovanni, oraz wybrany film europejski: Pianistę Romana Polańskiego (23 lipca, 21.45, KNH 3).

Carlos Saura

Urodzony w Aragonii w 1932 roku, pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych. W 1957 roku ukończył reżyserię filmową na uniwersytecie w Madrycie, gdzie studiował także inżynierię i dziennikarstwo. W tym samym roku zrealizował dokument Niedzielne popołudnie. Następnie nakręcił łączący tradycję dokumentalną i fabularną dramat Los golfos, a w 1966 roku filmem Polowanie rozpoczął trwającą blisko 20 lat współpracę z producentem Elíasem Querejetą, która zapewniła mu względną swobodę twórczą w czasach dyktatury generała Franco. W okresie tym reżyser tworzył głównie dramaty psychologiczne i rodzinne, w sposób zakamuflowany odnoszące się do sytuacji politycznej na Półwyspie Iberyjskim. Naznaczone liryzmem i oniryzmem, czerpiące z hiszpańskiej literatury (Calderon, Sender, Lorca) czy malarstwa (Ribeiro, Murillo, Goya) filmy Saury są dziełami nad wyraz oryginalnymi i autorskimi. Saura osiągnął maestrię także w filmach taneczno-muzycznych: operowych (Salome, Carmen) czy baletowych z udziałem Cristiny Hojos i Antonia Gadesa (Krwawe gody).

– Nie dzielę moich filmów na muzyczne i polityczne. Zrobiłem ich w życiu tyle, że trudno byłoby mi dokonać tak prostych podziałów – mówi Carlos Saura, który po raz pierwszy przyjechał do Polski.

Gazeta festiwalowa "Na horyzoncie"

starsza lista nowsza