en
WiNWiN reż. Daniel HoeslWiNWiN reż. Daniel Hoesl
Aktualności
27 lipca 2016

Laureat Locarno, filmy o sztuce i artystach, baskijski mistrz Víctor Erice

Dobry początek dnia na festiwalowym półmetku to koreański zwycięzca Locarno Teraz dobrze, wtedy źle Honga Sang-soo (10.15, KNH 7). Rano można też zobaczyć obsypany nagrodami przebój włoskich kin Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Paola Genovesego z Kasią Smutniak i Albą Rohrwacher (10.15, KNH 9).

Koło południa można zanurzyć się w apokaliptycznym świecie bułgarskiej "szeptunki" w konkursowym filmie Aleksandry Niemczyk zrealizowanym w Sarajewie pod patronatem szkoły Béli Tarra Baba Vanga (13.15, KNH 8), albo podpatrywać filmowo-artystyczne eksperymenty pary aktorów i performerów w Bardzo romantycznie Melissy Dullius i Gustava Jahna z Konkursu Filmy o Sztuce (13.15, KNH 7).

O 16.00 do wyboru: w KNH 6 Rodzina Liu Shumina, epopeja rodzinna w duchu Tokijskiej opowieści Ozu lub w KNH 4 film o amerykańskim "performerze ekstremalnym" Chris Burden - portret artysty Timothy'ego Marrinana (KFoS). W popołudniowym zestawie filmów także Víctor Erice - Abbas Kiarostami: Korespondencja z 2006 roku (15.45, KNH 3), zapis filmowej "wymiany obrazów i myśli" między baskijskim reżyserem, a zmarłym niedawno irańskim mistrzem Abbasem Kiarostamim. Znajomość z bohaterem naszej retrospektywy Víctorem Erice pozwoli kontynuować o 18.45 jego Słońce pośród liści pigwy z 1992 roku, którego bohaterem jest hiszpański malarz hiperrealista Antonio López García (KNH 3).

Z zestawu wieczornego warto wybrać WiNWiN Daniela Hoesla, który niczym Brecht pokolenia techno obnaża grzechy korporacyjnego kapitalizmu (22.15, KNH 7). Lub też poddać się Nocnemu Szaleństwu filmem Antibirh Danny'ego Pereza, w którym horrory Cronenberga spotykają się z opowieściami o slackersach Linklatera.

A w internetowej Gazecie Festiwalowej "Na horyzoncie" dziś m.in. bliskie spotkania z Cristianem Mungiu, Claire Denis i Pippo del Bono. Gazeta codziennie pod adresem: www.cojestgrane24.pl/nahoryzoncie

starsza lista nowsza