en
Víctor EriceVíctor Erice
Aktualności
28 lipca 2016

Mistrzowska lekcja kina: Rozmowa Víctor Erice - Manuel Asín

Mistrzowska Lekcja Kina tym razem w formie nagranej rozmowy, którą z baskijskim mistrzem Víctorem Erice - nieobecnym osobiście na Nowych Horyzontach - przeprowadził Manuel Asin (Pasaż Pokoyhof przy ul. Św Antoniego 2/4, Sala Mistrzów, godz. 16.00.)

Na festiwalu Erice ma swoją retrospektywę, pokazywany jest też wybrany przez niego film europejski, czyli Złodzieje rowerów Vittoria De Siki.

Víctor Erice

Hiszpański reżyser, scenarzysta i producent uznawany za jednego z najwybitniejszych mistrzów kina. Urodził się w 1940 roku w baskijskim miasteczku Karrantza Harana, a gdy miał kilka miesięcy, jego rodzice przenieśli się do San Sebastián. Później związał swoje życie z Madrytem, gdzie studiował najpierw prawo i nauki polityczne, a potem reżyserię, którą ukończył w 1963 roku. Jeszcze w czasie studiów zajął się produkcją telewizyjną i podjął współpracę jako krytyk filmowy z czasopismami „Nuestro Cine” i „Cuadernos de Arte y Pensamiento” – w obu tych dziedzinach pozostaje zresztą aktywny do dziś. W tym samym czasie zaczął też stawiać swoje pierwsze kroki w branży filmowej, pracując przy scenariuszach do filmów Miguela Picaza (Ciemne sierpniowe sny) oraz Antonia Eceizy (Najbliższa jesień). Wystąpił też jako aktor w Antoñito wraca do domu Manuela Revuelty. Już wtedy zaczął realizować swoje pierwsze projekty krótkometrażowe, przygotowując się do pełnometrażowego debiutu, Ducha roju (1973). Biorąc pod uwagę to, jak długo pracuje nad swoimi dziełami, hiszpańskiego reżysera często zestawia się m.in. z Carlem Theodorem Dreyerem i Terrence'em Malickiem. Po Duchu roju nakręcił bowiem zaledwie dwie produkcje pełnometrażowe i kilka krótkometrażowych włączonych w zbiorowe projekty, m.in. prezentowane w polskich kinach 10 minut później: trąbka (2002) i pokazywane na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Centro Histórico (2012).

starsza lista nowsza