en
Andriej KonczałowskiAndriej Konczałowski
Aktualności
29 lipca 2016

Mistrzowska lekcja kina: Andriej Konczałowski

Zapraszamy na spotkania w ramach cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego. Dziś o 16 mistrzowską lekcję kina poprowadzi rosyjski reżyser Andriej Konczałowski (Pasaż Pokoyhof przy ul. Św Antoniego 2/4, Sala Mistrzów). Moderator: Ewgenij Gusiatynski. Mistrzowska lekcja do obejrzenia również online. Streaming odbywa się dzięki Legalnej Kulturze.

Na festiwalu Konczałowski prezentuje 2 filmy ze swego dorobku: Kurka Riaba z 1994 roku i Białe noce listonosza Aleksieja Trapicyna z 2014 roku (dziś o 12.45 w KNH 3).

Andriej Konczałowski

Rosyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Niedoszły pianista – młodość spędził, ćwicząc gamy w prestiżowym moskiewskim konserwatorium, ale w latach 60., podobnie jak jego brat Nikita Michałkow, postanowił zostać filmowcem. Podczas studiów w pracowni Michaiła Romma we WGIK poznał Andrieja Tarkowskiego, z którym współpracował jako scenarzysta przy filmach Mały marzyciel (1960), Dziecko wojny (1962) i Andriej Rublow (1966). Reżyserskim debiutem Konczałowskiego był Pierwszy nauczyciel (1965), adaptacja powieści Czingiza Ajtmatowa. Był to początek jego długotrwałego flirtu z twórczością rosyjskich klasyków: ekranizował choćby Turgieniewa (Szlacheckie gniazdo) czy Czechowa (Wujaszek Wania). Po realizacji gorąco przyjętej w Cannes epopei Syberiada (1978) zdecydował się pozostać na Zachodzie, gdzie pracował m.in. z Maxem von Sydowem, Glenn Close, Nastassją Kinski, Whoopie Goldberg czy Sylvestrem Stallone’em. Na początku lat 90. Konczałowski wrócił do Rosji, a stworzone tam filmy przyniosły mu uznanie na festiwalach w Berlinie (Wewnętrzny krąg), Cannes (Kurka Riaba) czy Wenecji (Dom wariatówBiałe noce listonosza Aleksieja Triapicyna).

starsza lista nowsza