en
Petr ZelenkaPetr Zelenka
Aktualności
30 lipca 2016

Mistrzowska lekcja kina: Petr Zelenka

Mistrzowską lekcję kina poprowadzi dziś czeski reżyser Petr Zelenka (g. 16.00, Pasaż Pokoyhof przy ul. Św Antoniego 2/4, Sala Mistrzów, godz. 16.00). Moderatorka: Paulina Dobosz. Spotkanie do obejrzenia również online dzięki Legalnej Kulturze.

Na festiwalu Zelenka prezentuje 2 swoje filmy: Bracia Karamazow z 2008 roku (dziś o 12.45, KNH 3) i tegoroczną produkcję Zagubieni oraz wybrany film europejski - Wstyd Steve'a McQueena (21.45 KNH 3).

Petr Zelenka

Czeski dramaturg, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. We wczesnej młodości był basistą i tekściarzem punkowej grupy V noci. Pierwsze próby filmowe podejmował na przełomie lat 80. i 90. na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym praskiej Akademii Sztuk Scenicznych. Po studiach pracował jako dramaturg studia filmowego Barrandov oraz realizował filmy dla czeskiej telewizji. Zadebiutował paradokumentem Mňága – Happy End – fikcyjną historią rzeczywiście istniejącego zespołu Mňága a Zdorp, wymykającego się spod kontroli wytwórni płytowej. Międzynarodowy rozgłos przynieśli mu pokazywani na festiwalach w Salonikach i Valladolid Guzikowcy, którzy zdobyli pięć Czeskich Lwów. Wielką popularność zyskał także zrealizowany na podstawie jego scenariusza film Samotni Davida Ondřička. Znany jest również jako twórca teatralny: dramat Opowieści o zwyczajnym szaleństwie wystawił w 2001 roku w praskim Teatrze Dejvicki (przetłumaczono go i grano m.in. w Anglii, Japonii, Polsce, Rosji, Serbii, na Węgrzech i Słowacji). Inna z jego sztuk, Oczyszczenie, napisana została dla Starego Teatru w Krakowie. Ponadto w scenerii opustoszałej fabryki w Nowej Hucie Zelenka nakręcił własną wersję Braci Karamazow. Reżysera wyróżnia czarny humor i nieskrępowana wyobraźnia oraz umiejętność celnego portretowania ludzi balansujących między przeciętnością a szaleństwem.

starsza lista nowsza