en
Epokowy projekt reż. Carlos M. QuintelaEpokowy projekt reż. Carlos M. Quintela
Ciekawostki z przestrzeni NH
12 kwietnia 2016

Pokaz specjalny "Epokowego projektu", laureata wyróżnienia jury 15. MFF T-Mobile NH - 19.04, kino Muranów

19 kwietnia (wtorek) o godz. 18.15 zapraszamy do kina Muranów w Warszawie na pokaz specjalny filmu Epokowy projekt Carlosa M. Quinteli, laureata Tiger Award na MFF w Rotterdamie 2015, wyróżnionego przez jury na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Po seansie odbędzie się dyskusja: Kuba - między rzeczywistościąa propagandą z udziałem Krzysztofa Jacka Hinza - dziennikarza i dyplomaty, autora książki Kuba. Syndrom wyspy oraz Tomasza Wodzyńskiego - podróżnika i dyplomaty, autora zdjęć do książki.

Film pokazujący życie 3 pokoleń mężczyzn w postindustrialnym, upadającym mieście Juragua, niegdyś dumie kubańskiej propagandy komunistycznej, będzie punktem wyjścia do rozmowy z naszymi gośćmi. O tym, jak oficjalny obraz Kuby ma się do codzienności kraju, w którym brakuje nawet podpasek i mydła i jak żywioł życia wymyka się ramom narzuconym przez dyktaturę. Zastanowimy się na tym, czy łatwiej znosić polityczną opresję, a trudniej buntować się, w tropikalnym raju i czy rewolucja wpłynęła na relacje miłosne i rodzinne Kubańczyków. Nie zabraknie także odniesień do aktualnej sytuacji na Kubie i tego, jakie skutki może mieć obserwowane w ostatnich miesiącach ocieplenie stosunków kubańsko-amerykańskich.

Program wieczoru:

godz. 18.15 pokaz filmu

godz. 19.50 start dyskusji

muranow.gutekfilm.pl

Krzysztof Jacek Hinz (ur. 1955) - dyplomata, dziennikarz, tłumacz, absolwent Iberystyki na UW. Z Kubą związany od lat 70., kiedy po raz pierwszy trafił tam z wymianą studencką. W latach 1991-1997 był korespondentem PAP na Kubie i w Meksyku. Współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Wprost", "Polityką", Radiem Wolna Europa i z Radiem Zet. Porzucił dziennikarstwo dla służby dyplomatycznej, w której pełnił funkcje zastępcy ambasadora RP w Hawanie (1998-2001), ambasadora RP w Brazylii (2001-2005) i w Wenezueli (2007-2012).

Tomasz Wodzyński (ur. 1975) - dyplomata, działacz praw człowieka, podróżnik. W latach 2000-2004 mieszkał w Hawanie i pracował w ambasadzie RP na Kubie. Na wyspę wracał potem wielokrotnie prowadząc projekty związane z promocją praw człowieka. W latach 2008-12 pracował w ambasadzie RP w Wenezueli. Miłośnik tradycyjnej fotografii analogowej, od lat portretuje z jej pomocą Amerykę Łacińską.

25 kwietnia w wydawnictwie Dowody na Istnienie ukaże się reporterska książka Krzysztofa Jacka Hinza Kuba. Syndrom wyspy ze zdjęciami Tomasza Wodzyńskiego.

więcej o książce

Juragua, upadłe miasto zbudowane od zera w latach 80. przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR. Trzy pokolenia Kubańczyków tkwią w niewielkim pracowniczym mieszkaniu. Ich sfilmowana w czerni i bieli codzienność ilustrowana jest fragmentami starych reportaży propagandowych - pełnych entuzjazmu i kolorów, nadających atomowemu projektowi niemal erotyczną aurę. W filmie Carlosa M. Quinteli rodzinny komediodramat staje się metaforycznym portretem współczesnej Kuby.

więcej o filmie i reżyserze

Epokowy projekt w kinach od 15 kwietnia.

starsza lista nowsza