en
The Salesman reż. Asghar FarhadiThe Salesman reż. Asghar Farhadi
Ciekawostki z przestrzeni NH
14 kwietnia 2016

9 tytułów Gutek Film w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Cannes

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele MFF w Cannes, Pierre Lescure i Thierry Fremaux, ogłosili listę filmów, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji imprezy.

Wśród 20 tytułów, które trafiły do Konkursu Głównego 69. MFF Cannes znalazły się najnowsze filmy Pedro Almodóvara, Nicolasa Windig Refna, Cristiana Mungiu, Andrei Arnold, Bruno Dumonta, Park Chan-wooka i Christi Puiu. Jim Jarmusch w tym roku zaprezentuje w Cannes aż dwa premierowe filmy: fabułę Paterson z Adamem Driverem (Konkurs Główny) oraz Gimme Danger, dokument o Iggym Popie i the Stooges.

Dystrybutorem wszystkich wymienionych tytułów w Polsce jest Gutek Film. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 11-22 maja 2016. O nagrodach zadecyduje jury pod przewodnictwem reżysera George'a Millera, twórcy serii Mad Max.

 

Julieta
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania

Trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro w reżyserii twórcy Porozmawiaj z nią i Volver

Odkąd przeczytałem "Uciekinierkę", myślałem o zaadaptowaniu opowiadań Alice Munro na potrzeby kina. "Julieta" to mój powrót do kobiecego wszechświata. Pedro Almodóvar

 

Neon Demon (The Neon Demon)
reż. Nicolas Winding Refn
USA, Francja, Dania 

Pierwszy horror w karierze twórcy Drive z Elle Fanning i Keanu Reevesem w rolach głównych. Rozgrywająca się w Los Angeles w środowisku modelek opowieść o pragnieniu sławy, wiecznej młodości, zazdrości i zbrodni. O tym, że piękni żyją krótko. 

Pewnego ranka obudziłem się i zdałem sobie sprawę, że jestem zarówno otoczony, jak i zdominowany przez kobiety. Ku mojemu zdziwieniu poczułem potrzebę nakręcenia horroru o złowrogim pięknie. Nicolas Windig Refn

 

Uroczystość (Bacalaureat)
reż. Cristian Mungiu
Rumunia

Współczesna opowieść w reżyserii laureata Złotej Palmy za 4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni i wyróżnionego nagrodą za najlepszy scenariusz w Cannes Za wzgórzami. Historia lekarza odchodzącego od żony i jego relacji z nastoletnią córką, która próbuje zrozumieć jego decyzję. 

To dla mnie bardzo osobista historia. Opowiada o kompromisach, o rodzicielstwie i związku między tym, co mówimy naszym dzieciom, a tym jak nas widzą na co dzień. Cristian Mungiu

 

Slack Bay (Ma Loute)
reż. Bruno Dumont
Francja, Niemcy

Czarna komedia z Juliette Binoche, Fabricem Luchini i Valerią Bruni-Tedeschi w reżyserii wielokrotnie nagradzanego w Cannes twórcy. Lato 1910 roku. Wielu turystów znika bez śladu podczas wakacji na pięknych plażach północnej Francji. Cieszący się uznaniem inspektorzy policji Machin i Malfoy pojawiają się na miejscu, by zbadać okoliczności tajemniczych zdarzeń. Okolicę zamieszkują rodziny rybaków i poławiaczy ostryg, a wysoko nad zatoką wznosi się wakacyjna posiadłość arystokratycznej rodziny Van Peteghem. Każdego lata jaśnie państwo zjeżdżają nad morze, by ucztować, opalać się, pływać, a także bratać z lokalną ludnością…

 

Służąca (The Handmaiden)
reż. Park Chan-wook
Korea Płd. 

Adaptacja bestsellerowej powieści Sarah Waters Złodziejka w reżyserii twórcy nagrodzonego Grand Prix festiwalu w Cannes Old Boya. Lata 30-te XX wieku, okupowana przez Japonię Korea. Arystokratka, która odziedziczyła fortunę, oszust, który zrobi wszystko by ją poślubić, i wynajęta przez niego młoda złodziejka, która ma zaskarbić sobie względy milionerki i stać się jej powiernicą. Opowieść o trójkącie miłosnym i wyrafinowanej zemście.

 

American Honey
reż. Andrea Arnold
USA, Wielka Brytania

Andrea Arnold, reżyserka Fish Tank, umieściła akcję swojego najnowszego filmu w Stanach Zjednoczonych. Kobieta, która nie ma nic do stracenia, ucieka z domu i dołącza do grupy młodych domokrążców, dla których włóczęga po Ameryce jest stylem życia: pełnym wolnej miłości i przygód na granicy prawa. W rolach głównych Shia LeBeouf, Riley Keough i debiutująca na ekranie Shasha Lane.

 

Sierra Nevada
reż. Christi Puiu
Rumunia

Najnowszy film twórcy Śmierci Pana Lazarescu, zwycięzcy sekcji Un Certain Regardw Cannes. W pierwszą rocznicę śmierci ojca powracający z paryskiego stypendium do Bukaresztu neurochirurg udaje się na uroczystość rodzinną. Wśród czekających na przybycie kapłana gości wybucha awantura na każdy możliwy temat - od niepozornych drobiazgów po spiskową teorię dotyczącą zamachu na WTC w 2001 roku. Wkrótce rodzinne spotkanie przeradza się w regularną wojnę domową.


 

Paterson
reż. Jim Jarmusch
USA

Komedia Jima Jarmuscha, twórcy nagrodzonego Grand Prix festiwalu w Cannes filmu Broken Flowers i Tylko kochankowie przeżyją, z Adamem Driverem i Golshifteh Farahani w rolach głównych. Zwyczajne miasteczko. Zwyczajny kierowca autobusu. Jego zwyczajna dziewczyna. Zwyczajne siedem dni z ich życia. Nic bardziej mylnego...

 

The Salesman
reż. Asghar Farhadi
Iran

Wielokrotnie nagradzany reżyser m.in. Co wiesz o Elly?, Rozstania i Przeszłości, Asghar Farhadi, opowiada o kryzysie w związku pary, poddanej społecznej presji. W rolach głównych występują stali współpracownicy irańskiego reżysera Taraneh Alidoosti i Shahab Hosseini.  

 

Gimme Danger
reż. Jim Jarmusch
USA

Midnigh Screening Cannes 2016

Dokument w klimacie filmów Amy czy Sugar Man, w reżyserii ikony niezależnego amerykańskiego kina a ukazujący historię Iggy'ego Popa i jego zespołu The Stooges.

starsza lista nowsza