en
Sunset Song reż. Terence DaviesSunset Song reż. Terence Davies
Ciekawostki z przestrzeni NH
21 kwietnia 2016

"Sunset Song", film Terence'a Daviesa w programie Panoramy 16. MFF T-Mobile NH

W programie tegorocznej Panoramy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty znalazł się Sunset Song, film Terence'a Daviesa.

Bohater retrospektywy 8. edycji Nowych Horyzontów powraca za kamerę po czterech latach milczenia. Choć Davies zdecydował się na wierną adaptację kultowej powieści Lewisa Grassica Gibbona, nie oznacza to bynajmniej, że sprzeniewierzył się własnemu stylowi. Dorastająca na szkockiej prowincji w początkach XX wieku Chris Guthrie ma zaskakująco wiele wspólnego z bohaterami wcześniejszych filmów reżysera. Tak jak oni, dziewczyna odbiera surowe, konserwatywne wychowanie i z trudem uwalnia się spod władzy ojca. Gdy wydaje się, że Chris znalazła w końcu spokój u boku kochającego Ewana, plany małżonków krzyżuje wybuch I wojny światowej. Po wyjeździe męża na front bohaterka znowu jest zdana sama na siebie. Naznaczone tragizmem życie dziewczyny Davies portretuje z właściwym sobie taktem i elegancją. Jak zwykle, przywiązuje również szczególną wagę do filmowej formy. Dzięki kunsztownie fotografowanym szkockim krajobrazom, w pełnym niegodziwości świecie rodzi się także przestrzeń dla majestatycznego piękna. (Piotr Czerkawski)

Terence Davies urodził się w 1945 roku w Liverpoolu. To wnikliwy adaptator literackiej klasyki, autor wyrafinowanych melodramatów i poetyckich filmów z elementami autobiograficznymi. Nazywany czasem „Marcelem Proustem światowego kina”. Zadebiutował realizowaną w latach 1976 – 83 trylogią, na którą składają się Dzieci, Madonna z dzieciątkiem oraz Śmierć i przemienienie. Za Dalekie głosy, spokojne życie otrzymał w 1988 roku Złotego Lamparta na festiwalu w Locarno. Bohater retrospektywy i gość 8. NH.

Wybrana filmografia: 1988 Distant Voices, Still Lives / Dalekie głosy, spokojne życie, 1995 Neonowa Biblia / The Neon Bible, 2000 Świat zabawy / The World of Mirth, 2008 O czasie i mieście / Of Time and the City (doc.), 2011 Głębokie, błękitne morze / Deep Blue Sea, 2016 A Quiet Passion

starsza lista nowsza