en
Ciekawostki z przestrzeni NH
20 czerwca 2016

"Blokada", film, który do dystrybucji wybrali widzowie

Film Blokada w reżyserii Emina Alpera (Za wzgórzem), który 24 czerwca trafi do kin. Film do dystrybucji wybrali widzowie w ramach projektu Scope100, którego twórcą jest Gutek Film. 

Głosy uczestników projektu Scope100: 

 Znakomicie opowiedziana historia szaleństwa dwóch braci, z trzecim, nieobecnym, w tle. Jak już wspominaliście, film jest fantastyczny wizualnie i dźwiękowo, budując klimat i napięcie właściwie dla najlepszych produkcji spod znaku kina noir. Mnie "Blokada" wciągnęła i zdecydowanie przekonała, wykorzystując elementy politycznego thrillera oraz czarnego kryminału do zbudowania dramatycznej historii popadania w obsesję. (Tomasz Raczkowski) 

 "Blokada" posiada niesamowity gęsty, duszny klimat potęgowany świetnymi mrocznymi zdjęciami i wyrazistym dźwiękiem. Stambuł jawi się jako jednocześnie brudne i niebezpieczne, ale i fascynująco piękne miasto. (Krystian Prusak) 

 Gęsta atmosfera, "szumy, zlepy, ciągi". Dawno nie oglądałam filmu, w którym dźwięk miałby tak zasadnicze znaczenie dla budowania nastroju - został tu użyty bardzo świadomie, w maksymalnym stopniu podkreślał srogi, nieprzyjazny charakter rzeczywistości, z jaką się stykamy. Film do bólu angażujący, aktualny, ważny i wymagający. (Karina Filak) 

 Na to czekałem. Niezwykle klimatyczny obraz świetnie operujący światłem i DŹWIĘKIEM. Klimat strachu, pogłębiającej się paranoi i ucisku wzmacniał się z każdą minutą filmu. (Leszek Lukasek)

Film zdobył m.in. trzy nagrody podczas MFF w Wenecji 2015 - Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Specjalna Nagroda Jury - a w tym roku cztery nagrody Stowarzyszenia Tureckich Krytyków Filmowych (Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Montaż).

Na obrzeżach 14-milionowej metropolii, w atmosferze społecznych napięć, lęku i podejrzliwości, dochodzi do spotkania dwóch braci, którzy nie widzieli się od 20 lat. Khadir zostaje wypuszczony z więzienia pod warunkiem tajnej współpracy z policją. Będzie musiał zaskarbić sobie zaufanie pełnego podejrzeń, opuszczonego przez żonę i dzieci Ahmeda. Jednak bracia nie zdają sobie sprawy, że prawdziwe zagrożenie czyha bliżej niż im się wydaje…

Scope100 to druga edycja przedsięwzięcia zainicjowanego w 2014 roku. 

W ramach Scope100 Gutek Film zaprosił 100 widzów z całej Polski do obejrzenia 10 najnowszych europejskich produkcji, które nie trafiły jeszcze do polskich kin. Były wśród nich filmy pokazane na najważniejszych festiwalach filmowych (Cannes, Wenecja, Berlinale, San Sebastian).

starsza lista nowsza