en

Arsenał Pippo

Pippo’s Arsenale / L’Arsenale Di Pippo
reż. Francesco Cabras, Alberto Molinari
Włochy, Szwajcaria 1999 / 52’
napisy: polskie i angielskie

Dokument poświęcony Her Bijit, spektaklowi wystawionemu w weneckim Arsenale pod koniec lat 90. Udało się wówczas zarejestrować przygotowania do tego gigantycznego przedsięwzięcia, pracę reżysera i zespołu. Delbono, twórca światowej klasy, niszowy i awangardowy, to także człowiek, który ma do siebie dystans i lubi ryzykować. Jego misją jest głośne mówienie o odmienności, śmierci i chorobie, uważa, że tylko w ten sposób znajdziemy siłę do walki z niesprawiedliwością. Charakter dokumentu Cabrasa i Molinariego świetnie oddaje wielowarstwową osobowość Włocha, jego specyficzną filozofię życiową, skromność, ale też poczucie humoru. Jest to pierwszy film, jaki poświęcono Pippowi Delbonowi, został pokazany tylko raz we włoskiej telewizji, pojawia się za to jako obowiązkowa pozycja we wszelkich retrospektywach autora.

Opracowanie: Diana Dąbrowska

Francesco Cabras

Aktor, reżyser, fotograf, pisarz, producent działający przede wszystkim we Włoszech. Pojawił się w obsadzie ważnych amerykańskich produkcji, jak Kapitan Corelli, Equilibrium czy Pasja Mela Gibsona. Razem z Albertem Molinarim zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych – jednym z najważniejszych jest pełnometrażowy dokument The Big Question, który był włoskim reprezentantem na AFI Festival w Los Angeles. Produkcję filmu wspomógł sam Mel Gibson, a jego tematem była religijność we współczesnym świecie. The Big Question doczekał się dystrybucji w Stanach Zjednoczonych.

Wybrana filmografia:

1999 Santarcangelo dei Teatri  

1999 Arsenał Pippo / L’ Arsenale di Pippo / Pippo's Arsenale

1999 Punti di vista: Le dame veneziane, Augusto Gentili

1999 Punti di vista: L'Arsenale di Venezia con Massimo Barbero

2002 Una grande fortuna

2004 The Big Question

2006 Su mandala Molinari

2012 The Akram Three 

Alberto Molinari

Włoski aktor, reżyser i producent. Największą popularność zyskał w ojczyźnie za role we włoskich serialach telewizyjnych. Do dziś pozostaje we Włoszech niezwykle rozpoznawalną twarzą. W 1999 roku utworzył wraz z Francesco Cabrasem spółkę produkcyjną Ganga. Jednym z pierwszych dokumentów, jaki zrealizowali w duecie, była autorska rejestracja spektaklu Her Bijit Pippa Delbona w weneckim Arsenale.

Filmografia:

1999 Santarcangelo dei Teatri  

1999 Arsenał Pippo / L’Arsenale di Pippo / Pippo's Arsenale

1999 Punti di vista: Le dame veneziane, Augusto Gentili

1999 Punti di vista: L'Arsenale di Venezia con Massimo Barbero

2002 Una grande fortuna

Twórcy

reżyseria Francesco Cabras, Alberto Molinari
scenariusz Francesco Cabras, Alberto Molinari
zdjęcia Francesco Cabras, Alberto Molinari
montaż Francesco Struffi
muzyka Pippo Delbono, la Compagnia di Pippo Delbono, Guido Harari, Marco Paolini, Lino Toffolo, Tiziano Scarpa, Pepe Robledo
producent Ganga, Rai Sat
właściciel praw Francesco Cabras, Alberto Molinari
język włoski
barwa kolor