MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu współpracuje z MFF w Rotterdamie oraz z MFF w Gothenburgu, Crossing Europe w Linzu i MFF w Bratysławie nad jedną z odsłon sekcji Signals zbliżającej się 40 edycji rotterdamskiego festiwalu. Chodzi o RED WESTERNS, przegląd filmów z Rosji radzieckiej i państw dawnego bloku wschodniego z lat 1920 - 1980, które spełniają gatunkowe kryteria westernu właśnie. Współpraca obejmuje selekcję filmów i wspólną publikację, poświęconą przeglądowi i jego tematyce. 15 wybranych westernów zostanie pokazanych w Rotterdamie oraz na wszystkich wymienionych wyżej festiwalach, także podczas 11. NH we Wrocławiu.
Zachodnia publiczność po raz pierwszy będzie miała szansę poznania tej części historii kina ze Wschodu. Okazuje się bowiem, że western cieszył się w krajach realnego socjalizmu niezwykłą popularnością, pozwalał na różne sposoby wplatać w sensacyjną akcję wątki ideologiczne. Wiadomo już, że w programie przeglądu znajdą się Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików (1924), film z czasów kina niemego w reżyserii pioniera radzieckiej kinematografii, reżysera i teoretyka Lwa Kuleszowa, poza tym - nalejlepszy film 1966 roku w ZSRR, Nikt nie chciał umierać w reżyserii Litwina Vytautasa Žalakevičiusa oraz dwa wschodnioniemieckie filmy, wyprodukowane przez DEFA, w których krajobrazy Mongolii, Jugosławii, Bułgarii, a nawet Czechosłowacji odgrywały rolę Dzikiego Zachodu, zaś w rolę głównego bohatera wcielił się Serb z pochodzenia, Gojko Mitic - Die Söhne des Großen Bärin (Synowie Wielkiej Niedźwiedzicy, 1965) Josefa Macha oraz Chingachgook, Die Große Schlange (Wielki Wąż Chingachgook, 1967) Richarda Groschoppa.
Polskę reprezentować będzie Prawo i pięść (1964) reżyserskiego duetu Jerzy Hoffman i Grzegorz Skórzewski, znanego z popularnej "czarnej serii" społecznych dokumentów z lat 50. Główną rolę zagrał tu brawurowo Gustaw Holoubek, muzykę skomponował Krzysztof Komeda (słynna ballada Nim wstanie dzień ze słowami Agnieszki Osieckiej), a scenariusz napisał Józef Hen na podstawie własnej powieści Toast. Akcja filmu rozgrywa się po II wojnie światowej na "odzyskanych" ziemiach zachodnich, czekających na swoich pionierów i osadników. Andrzej Kenig, były więzień obozu koncentracyjnego zgłasza się na ochotnika do pracy na stanowisku pełnomocnika rządu. Zostaje włączony do grupy, mającej zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig uświadamia sobie, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Podejmuje z nimi walkę.
Warto dodać, że w programie sekcji Signals znajdą się jeszcze dwa przeglądy filmowe - Out of Fashion z fokusem na związki kina niezależnego i świata mody (First Spring Yanga Fudonga dla Prady; Wonderwood braci Quay dla Comme des Garcons; dokument Pyuupiru 2001-2008 reż. Daishi Matsunaga) oraz Raiding Africa, przegląd poświęcony związkom Afryki z Chinami (w programie filmy afrykańskich reżyserów zrealizowane w Chinach).
Pełny program 40. MFF w Rotterdamie (26.01 - 6.02.2010) zostanie ogłoszony 20 stycznia.