W przypadającą na październik dziesiątą rocznicę śmierci Wojciecha Jerzego Hasa, bohatera retrospektywy 10. NH, łódzka filmówka upamiętni swojego wieloletniego wykładowcę i rektora bogatą w wydarzenia fetą Osioł grający na lirze. Dni Hasa w Szkole Filmowej.
Zainauguruje ją 20 października w Muzeum Kinematografii wernisaż monograficznej wystawy, którą oglądaliśmy we Wrocławiu - Has. Nieosiągalne. Równolegle w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa Filmowe Ogrody Wojciecha Jerzego Hasa.
Przedpremierowo wyświetlony zostanie zrekonstruowany cyfrowo Rękopis znaleziony w Saragossie. 15 października ruszyła w Muzeum Kinematografii retrospektywa twórczości reżysera, w programie m.in. Pożegnania, Sanatorium pod Klepsydrą, Jak być kochaną. Natomiast w kinie Charlie będzie można obejrzeć etiudy wychowanków Hasa w PWSFTviT, m.in. Juliusza Machulskiego, Jacka Bromskiego, Doroty Kędzierzawskiej, Mariusza Grzegorzka, Borysa Lankosza.
21 października pokazany zostanie dokumentalny film Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego - Najważnieszy, po projekcji z publicznością spotka się Jadwiga Has, wdowa po reżyserze, autorka książki Życie w drugim planie. Odbędzie się też prezentacja książki i płyty z muzyką z filmów Hasa - Pamiętasz była jesień.
22 października rozpocznie się Kolacja z Hasem. Uczestniczyć będą w niej jego dawni przyjaciele i aktorzy (udział potwierdzili Beata Tyszkiewicz i Jan Nowicki). Menu według kulinarnych upodobań reżysera. Odbędzie się też recital piosenek z filmów Hasa, przygotowany przez studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT pod opieką Agnieszki Greinert.
Program wydarzeń w ramach Filmowych Ogrodów Wojciecha Jerzego Hasa