Już za kilka miesięcy Odra-Film otworzy Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF). Będzie to czterosalowe kino studyjne, powstałe na miejscu dawnego - gruntownie przebudowanego - kina Warszawa, jednego z obiektów festiwalowych NH.
Warszawa to pierwsze otwarte po wojnie we Wrocławiu kino, powstało w sali przedwojennego Palast-Theater z początku XX wieku, w latach 30. jednego z największych i najbardziej znanych w mieście. Wielokrotnie remontowana, Warszawa została ostatecznie wyburzona i wybudowana na nowo w latach 1968 - 73 (wg projektu H. Majewskiego) z salą projekcyjną na 600 miejsc. W 1988 roku zostało zmodernizowane wnętrze, a w 1995 - w podziemiu urządzono kameralną salkę projekcyjną na 90 miejsc.
Polecamy tekst Agaty Gabiś, doktorantki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego - Poszukiwanie formy: trzy pomysły na kino Warszawa we Wrocławiu ([w:] Wrocław będzie miastem filmowym... Z dziejów kina w stolicy Dolnego Śląska, Wrocław 2008), w którym autorka pisze m.in.:
"Przedstawienie okoliczności powstania wrocławskiego kina Warszawa (jego ewolucji od ukrytego w podwórzu, tymczasowego kina do prestiżowej instytucji z nowoczesnym zapleczem technicznym), a także projektów, które poprzedziły budowę, może być swego rodzaju ilustracją do historii kulturalnego i politycznego życia stolicy Dolnego Śląska po 1945 r. Zapoznanie się z tymi projektami i porównanie stanu dzisiejszego z pierwotnymi założeniami to również okazja do zastanowienia się nad przemianami, jakie na przestrzeni lat zachodziły w sposobie myślenia o budynku kina, jego architekturze i o znaczeniu takiego obiektu na mapie miasta".