II Światowy Kongres Intelektualistów, wystawa dzieł Pabla Picassa, otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej, czy zaplanowana na pięć miesięcy Olimpiada Teatralna to propozycje wydarzeń, które znalazły się w aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
W pierwszym etapie konkursu rywalizowało ze sobą 11 miast, finaliści zostali wybrani w połowie października 2010 roku na podstawie aplikacji: dokumentów, zawierających m.in. opis idei kandydatury, listę imprez zaplanowanych na 2016 rok i lata wcześniejsze, planowany budżet obchodów czy wyliczenie mocnych i słabych punktów miasta.
Do ostatniego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zakwalifikowało się 5 polskich miast - Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Tytuł przypadnie jednemu z nich i jednemu miastu w Hiszpanii. Polskie miasto zostanie wybrane 21 czerwca.
Do 16 maja kandydaci do tytułu mają czas, by złożyć poprawione - zgodnie z wytycznymi jurorów - wersje dokumentu aplikacyjnego. Katowice, Lublin i Warszawa, a ostatnio także Wrocław opublikowały pierwsze wersje swoich aplikacji w internecie.
Podsumowanie aplikacji Wrocławia
Aplikacja Wrocławia do pobrania
Na podstawie aplikacji w czerwcu zostanie wyłoniony zwycięzca. Wtedy minister kultury, organizator konkursu, nominuje jedno miasto do tytułu i przekaże swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.