Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
24 czerwca 2011
Roee Rosen w Warszawie i we Wrocławiu
Roee Rosen: Hilarious, wideo 2010

Do 3 lipca w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę autorstwa Roee Rosena - THE DYNAMIC DEAD ROEE ROSEN. Artysta z Tel Awiwu - malarz, pisarz, filmowiec i teoretyk sztuki - będzie gościem 11. MFF NH. Rosen, który przez międzynarodową krytykę uznawany jest za jednego z najważniejszych artystów działających dziś w Izraelu, we Wrocławiu znajdzie się w jury Konkursu Filmów o Sztuce. Wrocławska publiczność będzie miała okazję zobaczyć jego filmy w festiwalowym cyklu Trzecie Oko.

Świat sztuki zwrócił uwagę na Rosena w 1997 roku, kiedy w pracy Live and Die as Eva Braun (Żyj i umrzyj jako Eva Braun) zaproponował odbiorcom wcielenie się w kochankę Adolfa Hitlera - i przyjęcie jej punktu widzenia ze wszystkimi tego politycznymi, etycznymi i erotycznymi konsekwencjami. W dwóch innych projektach Rosena - Justine Frank i Confessions (Wyznania) - obecne są kluczowe elementy jego sztuki: badanie intelektualnego potencjału transgresji i obrazoburczego gestu, manipulowanie pojęciem tożsamości, pytanie o możliwości tworzenia fikcyjnych osób, zacieranie granicy między świadomością widza, autora i przedstawionych postaci.

Spektakl twórczości Rosena rozgrywa się na skrzyżowaniu sztuk wizualnych, literatury i kina, spełnia się zaś w rozbudowanych narracjach z pogranicza fikcji i rzeczywistości, w ryzykownych maskaradach i prowokacyjnych mistyfikacjach. Tematem, który Rosen rozwija między wierszami swoich artystycznych scenariuszy jest śmierć - rozumiana w prywatnym, fizycznym sensie, ale również jako miejsce w przeszłości, pamięci i historii. Przeszczepione w teraźniejszość, śmierć i historia stają się przedmiotami manipulacji, politycznych polemik i pożądania, otwartym polem do awanturniczych spekulacji; Roee Rosen jest aż nazbyt chętny, aby takie spekulacje prowadzić.

Dymanicznie umarły Roee Rosen

Roee Rosen mistyfikuje Warszawiaków

Roee Rosen odbiera nagrodę dla swojego filmu Tse (Precz) na festiwalu w Wenecji w 2010 roku.

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony