Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
18 lutego 2012
Pen-Ek Ratanaruang pokazuje w Berlinie Headshot
Headshot reż. Pen-Ek Ratanaruang

Tajlandzki reżyser Pen-Ek Ratanaruang, którego filmy oglądaliśmy podczas Nowych Horyzontów (Ostatnie życie we wszechświecie, Nimfa), pokazał na Berlinale (Panorama) swój najnowszy film, thriller Fon Tok Kuen Fah (Headshot, 2011) na podstawie powieści Rain Falling Up the Sky Win Lyovarina, prowokatora i krytyka społecznych przemian we współczesnej Tajlandii. Wykorzystując konwencję gatunkową film noir, reżyser opowiada o policjancie, który postrzelony, po trzech miesiącach w śpiączce budzi się do nowego życia. Jasno widząc swoje uwikłanie w świecie zbrodni, przemocy i korupcji, próbuje się z niego wyrwać, co oczywiście okazuje się niełatwe.

Headshot stanowi jeszcze jedno świadectwo prowadzonych przez Ratanaruanga artystycznych poszukiwań. Twórca Nimfy po raz kolejny daje upust poetyckiej wrażliwości i tworzy film zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, fantazją a rzeczywistością. Jednocześnie Ratanaruang próbuje dopasować autorski styl do wzorców dobrze znanych gatunkowych stylizacji. Wykorzystujący często konwencję thrillera reżyser tym razem wyraźnie zwraca się w stronę filmu noir. Headshot swobodnie wykorzystuje fabularne chwyty i archetypy postaci pojawiające się na kartach powieści Hammetta czy Chandlera. W filmie Ratanauranga główny bohater bezwiednie staje się częścią kryminalnej intrygi, a na swojej drodze spotyka najprawdziwszą femme fatale.

Przefiltrowanie tych schematów przez filtr specyficznej wyobraźni reżysera nierzadko prowadzi do zaskakujących rezultatów. Headshot w widowiskowy sposób łączy nieśpieszne tempo opowieści z pojawiającymi się znienacka eksplozjami przemocy. Jednocześnie Ratanaruang przełamuje przygnębiającą atmosferę swojego filmu za sprawą absurdalnego poczucia humoru.”

Piotr Czerkawski: Berlinale 2012. Nasza relacja z premiery Headshot („Portal filmowy”)

oficjalna strona filmu

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony