Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
27 lutego 2012
Rozstanie Asghara Farhadiego otrzymało Oscara
Asghar Farhadi (fot. Rafał Placek)

Irańskie Rozstanie, film otwarcia 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, w reżyserii gościa festiwalu Asghara Farhadiego zdobył tej nocy Oscara, nagrodę Amerykańskiej Akademii, w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Rozstanie zdobyło wcześniej m.in. Złoty Glob i Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

„Farhadi podziękował skromnie, unikając politycznych manifestacji: - Dedykuję Oscara ludziom z mojego kraju szanującym różne kultury. Mam nadzieję, że Irańczycy na całym świecie są szczęśliwi.” („Gazeta Wyborcza”, 27.02.2012)

Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

„Zaczyna się w sądzie. Simin (Leila Hatami) chce rozwieść się z mężem, bo planuje wyjazd za granicę. Nader (Peyman Moadi) protestuje: nie może zostawić chorego, wymagającego ciągłej opieki ojca. Dość niecodzienna jest to dyskusja, w której najważniejsze argumenty nie dotyczą małżonków (Simin twierdzi, że musi wyjechać dla dobra córki, która ma prawo żyć w normalnych warunkach). I specyficzny okazuje się sam sąd - przesłuchania odbywają się niemal na oczach wszystkich, jakby w naprędce zainscenizowanej sali, w której o żadnej intymności nie ma mowy.

To właśnie najważniejszy temat Rozstania - fascynującej opowieści o świecie, w którym nieustannie zazębia się to, co prywatne i publiczne, zewnętrzne i intymne, państwowe i osobiste, religijne i świeckie. Bo nawet jeśli pozornie Asghar Farhadi opowiada kameralny, skupiony na dwóch rodzinach moralitet, kryje się za nim przeszywająca wizja współczesnego Iranu. Kraju, który każe na co dzień zakładać maski, odgrywać społeczne role, pielęgnować podziały i wikłać się w małe i duże oszustwa.”

Paweł T. Felis: Rozstanie, czyli Iran ma 40 stopni gorączki („Gazeta Wyborcza”, 6.10.2011)

Asghar Farhadi: „Nie stosuję żadnej taktyki. Nie próbuję rozmawiać z widzami jakimś wymyślonym, tajnym kodem. Jeśli prowadzę 'grę', jak pan to nazywa, to w inny sposób - stawiam pytania, ale nie daję jasnych odpowiedzi. I dlatego trudno moje filmy ocenzurować, bo żadnych obrazoburczych rzeczy wprost nie mówię. Zamiast pouczać, staram się sprowokować irańską publiczność do myślenia. Bo to, czego w Iranie brakuje mi najbardziej, to odważna konfrontacja z samym sobą. Najbardziej niebezpieczne jest mechaniczne, bezrefleksyjne życie, a do takiego przyzwyczajone jest społeczeństwo irańskie. Dlatego jeśli film może cokolwiek choćby w jednym widzu obudzić, do czegoś sprowokować, warto go robić.”

Świat męża. Świat żony: rozmowa z Asgharem Farhadim („Gazeta Wyborcza”, 5.10.2011)

Asghar Farhadi urodził się w 1972 roku w Isfahanie. W osiem lat po pełnometrażowym debiucie ma na koncie nagrody z festiwali w Teheranie, Chicago, Splicie, Berlinie i Warszawie. Polska publiczność na Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodziła w 2004 roku jego Piękne miasto. Prawdziwy triumf irański twórca odniósł jednak w 2011 roku w Berlinie, gdzie rok wcześniej Srebrnym Niedźwiedziem uhonorowany został jego film Co wiesz o Elly? Rozstanie otrzymało Złotego Niedźwiedzia.

O wszystkich nagrodzonych pisze stopklatka.pl

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony