Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
29 czerwca 2012
Złota dziesiątka 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Joanny Łapińskiej
Podwójne ślady reż. Isaki Lacuesta

Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna MFF T-Mobile Nowe Horyzonty szczególnie poleca festiwalowym widzom:

 

Podwójne ślady / Los pasos dobles / Double Steps, reż. Isaki Lacuesta, Hiszpania / Szwajcaria 2011

(Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty)

Tajemnicza gatunkowa hybryda reżysera Legendy o czasie, Lacuesta w ciekawy sposób szuka nowej formy opowiadania o dwóch ekscentrycznych artystach: pisarzu François Augiérasie i malarzu Miguelu Barceló, zachwyconych pejzażami Mali. Film zgodnie z tytułem zamazuje ślady i mnoży wcielenia bohaterów.


Pokój 237 / Room 237
, reż. Rodney Ascher, USA 2012

(Międzynarodowy Konkurs "Filmy o sztuce")

Ekstrawagancki labirynt piętrzących się spekulacji, a jednocześnie precyzyjna analiza Lśnienia Stanleya Kubricka, filmu uznanego za arcydzieło kina grozy, która pokazuje, że Lśnienie jest nie tylko horrorem, lecz także opowieścią o zagładzie Indian, filmem o Holokauście, podważającym lądowanie Apolla 11 na Księżycu.


Mekong Hotel
, reż. Apichatpong Weerasethakul, Tajlandia / Wielka Brytania 1012

(sekcja "Panorama")

Filmowy eksperyment Weerasethakula z pogranicza fabuły i fikcji, portretujący tytułowy hotel nad Mekongiem, w północnej Tajlandii. W centrum pełnej tajemnic historii znajduje się praca reżysera i jego ekipy nad filmem, którego głównymi bohaterami są mieszkające w hotelu matka z córką oraz para młodych kochanków.


Rok tygrysa / El año del tigre / The Year of the Tiger
, reż. Sebastián Lelio, Chile 2011

(sekcja "Panorama")

Historia Manuela, więźnia, który podczas chilijskiego trzęsienia ziemi w 2010 roku zamienia się w zbiega. W poszukiwaniu swoich bliskich, nie wiedząc, czy przeżyli, wyrusza w podróż przez zniszczony świat. Po drodze każdy jego gest staje się symboliczny, zawieszony "pomiędzy" - nagle odzyskaną, kruchą wolnością, a zamknięciem w trudnym do zniesienia stanie niepokoju.


Prawdziwe historie / True Stories
, reż. David Byrne, USA 1986

W Virgil w Teksasie David Byrne, kompozytor i muzyk, założyciel zespołu Talking Heads, spotyka się z mieszkańcami, śledzi przygotowania do parady i próbuje wyjaśnić różnicę między miastami w USA i Europie.


Krew / Sangre / Blood
, reż. Amat Escalante, Meksyk / Francja 2005

(sekcja "Kino Meksyku")

Ciemne strony małżeństwa - mężczyzna, przygnieciony pantoflem kobiety, traci kontrolę nad swoim życiem. Nagrodzony przez krytyków w Cannes, debiut Amata Escalante, twórcy oryginalnego autorskiego kina, drugiego po Carlosie Reygadasie meksykańskiego poety ekranu, który z chirurgiczną precyzją potrafi zachwiać równowagą widza.


Hard Core Logo 2
, reż. Bruce McDonald, Kanada 2010

(sekcja "Mockumenty")

Sequel mockumentu Hard Core Logo kultowego kanadyjskiego reżysera, znanego widzom NH m.in. z horroru Pontypool; fantazja o rock'n'rollu i zabawa wizerunkiem samego McDonalda, który przygotowuje dokument o kolejnej muzycznej gwieździe.


Nadzór / Custody
, reż. Wiesław Saniewski, Polska 1983

(Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego)

Kino moralnego niepokoju wobec represji systemu. Niepoprawne politycznie, wnikliwe studium psychologiczne bohaterki, która za udział w przestępstwie gospodarczym została skazana na dożywocie, spojrzenie na kobiecość i jej atrybuty w sytuacji ekstremalnej.


Czarnogóra, czyli perły i wieprze / Montenegro / Montenegro - Or Pigs and Pearls
, reż. Dušan Makavejev, Szwecja / Wielka Brytania 1981

(retrospektywa Dušana Makavejeva)

Surrealistyczna tragikomedia podszyta czarnym humorem. Amerykanka, znudzona pani domu trafia do diaspory jugosłowiańskich emigrantów i ulega urokowi młodego Serba, Montenegro. Satyra na opływający dobrobytem Zachód i "bałkańskie szaleństwo".


Modelki / Models
, reż. Ulrich Seidl, Austria 1998

(retrospektywa Ulricha Seidla)

Jak zwykle przenikliwy, pozbawiony sentymentów dokument zaglądającego pod austriacki dywan Seidla, tym razem o modelkach. Jego bohaterkami są zdeterminowane i zdesperowane dziewczyny, połączone wspólnym celem: dotrzeć na sam szczyt. Na ołtarzu sukcesu składają kolejne ofiary.

Złota szóstka Romana Gutka

Srebrna piątka Romana Gutka

Złota dziesiątka Jana Naszewskiego

Złota dziesiątka Ewy Szabłowskiej

Złota jedenastka Agnieszki Szeffel

Złota dziesiątka Magdaleny Sztorc

Złote dziesiątki Jana Topolskiego

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony