Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
18 września 2013
Corpus Delicti w Warszawie: wystawa i wykład performatywny

We wrześniu w Warszawie w Zamku Ujazdowskim zostanie otwarta wystawa Jakuba Woynarowskiego "Corpus Delicti", uzupełnienie książki poświęconej twórczości Waleriana Borowczyka, która miała swoją premierę podczas 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Artysta, twórca wizualnej strony publikacji, buduje wystawę w której niewielkich rozmiarów wydawnictwo nabiera charakteru niemalże sakralnego artefaktu. Motywy i przedmioty wyjęte z języka filmowego Borowczyka zyskują nowe znaczenia otwierając pole do interpretacji wychodzących poza język filmowy. Ascetyczne grafiki, subtelne interwencje w obszar galerii i dominujący porządek kolorystyczny tworzą przestrzeń egzotycznej, okultystycznej świątyni.

Za minimalistycznym językiem stylistycznym Woynarowskiego kryje się rozczarowanie. Nie jest to jednak bezproduktywne kręcenie nosem nad współczesną estetyką i kulturą wizualną, ale propozycja stanowiąca wysublimowaną alternatywę. Jej bazą jest badawcze zacięcie, z który twórca analizuje formy filmowe Waleriana Borowczyka budując z nich wysmakowaną opowieść w mikrokosmosie barw i przedmiotów.

Jakub Woynarowski (ur. 1982) – studiował na Wydziale Grafiki oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Niezależny kurator ("Quadratum Nigrum, Body in the Library", "Orbis Pictus", "White cubes / Black holes"). Designer i ilustrator; twórca komiksów, artbooków, atlasów wizualnych, filmów, instalacji; inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej. Współtwórca kuratorskich projektów gonzo (m. in. CSW Zamek Wawelski w ramach 4. Artboom Festival). Autor książek Manggha i The story of gardens; redaktor wizualny tomów "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" i "Corpus Delicti". Twórca projektów z pogranicza teorii i praktyki artystycznej. Podejmuje zagadnienia związane z krytyką instytucjonalną, archeologią awangardy oraz filozofią posthumanistyczną. Współpracował m. in. z TVP Kultura, Canal+, NCK, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Krakowie, Conrad Festival, Chórem Polskiego Radia, MIK, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Galerią Bunkier Sztuki oraz Korporacją Ha!art. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Bank Pekao PROJECT ROOM
Jakub Woynarowski
Corpus Delicti


Otwarcie wystawy: 23 września 2013, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 października 2013
Kurator: Piotr Sikora
Koordynacja: Ita Krajewska, Katarzyna Tomczak-Wysocka

Na prezentacje prac artystów w ramach projektu Bank Pekao PROJECT ROOM jest wstęp wolny.


WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

Dzień po wernisażu, we wtorek 24 września o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie dotyczące publikacji "Corpus Delicti".
"Corpus Delicti - dowody zbrodni Waleriana Borowczyka" - wykład performatywny
Prowadzenie: Jakub Mikurda i Jakub Woynarowski.
Adres: Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3b, godz. 18.00

Corpus Delicti duetu Mikurda-Woynarowski (współpraca Jakub Majmurek) to katalog przedmiotów surrealistycznych, prezentacja dowodów rzeczowych artystycznego występku Waleriana Borowczyka. To esej wizualny, czerpiący z dorobku psychoanalizy i pism teoretycznych André Bretona. To książka-przedmiot, nawiązująca do kunsztownych, XIX-wiecznych modlitewników i XVIII-wiecznych ilustrowanych powieści libertyńskich. Podczas wykładu performatywnego autorzy publikacji przedstawią arcyciekawą postać Waleriana Borowczyka - artystę sztuk wizualnych, twórcę filmów i animacji. Staraniem Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Korporacji Ha!art przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym kosmata i fantazyjna twórczość Borowczyka powraca. Czytana ze współczesnej perspektywy nabiera nowych znaczeń, zaskakując swoją nietypową, jak na dzisiejsze i ówczesne czasy formą i treścią.

Spotkanie jest organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Korporacją Ha!art i Narodowym Instytutem Sztuk Audiowizualnych.

Corpus Delicti w naszym sklepie

Więcej

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony