Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
11 stycznia 2014
Trwa T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée
Nieznajomy nad jeziorem reż. Alain Guiraudie

Trwa kolejna edycja objazdowego cyklu T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée.

Media polecają filmy z programu, m.in.:

"Camille Claudel 1915: Czołowy brutalista kina sięgnął po pozornie najmniej filmowy epizod z życia francuskiej rzeźbiarki. Zamiast za krzykliwe kulisy paryskiej bohemy zajrzał do ponurych wnętrz szpitala psychiatrycznego. W swoim kolejnym enigmatycznym dziele Dumont tym razem rezygnuje z poetyki szoku. W surowych ujęciach przygląda się upośledzonym osobom, znajdując w ich twarzach nie tylko chorobę, prześwietla inność, w której geniusz spotyka się z ułomnością. (...)

Nieznajomy nad jeziorem: Tak mogłyby wyglądać Płynące wieżowce, gdyby Tomasz Wasilewski chciał zrobić film gejowski, a nie – jak z sobie znanych powodów deklaruje – o „uniwersalnych uczuciach”. Plaża nudystów staje się w „Nieznajomym…” scenerią historii rodem z kryminału. Trzęsące się zarośla, w których gęsto od ptaszków, dyskretne ustawki i morderstwo, które obniża poziom testosteronu wśród bywalców." (Mariusz Mikliński, "Aktivist")

"Nieznajomy nad jeziorem: jeden z najbardziej kontrowersyjnych, najgłośniej dyskutowanych i wywołujących najbardziej burzliwe reakcje filmów w ramach tegorocznego wrocławskiego festiwalu. Wielu widzów nie miało najmniejszych wątpliwości: "to czysta, brutalna homoseksualna pornografia", ale inni dostrzegali raczej subtelną grę konwencjami, przeplatanie elementów thrillera i melodramatu, poruszającą opowieść o pożądaniu, przed którym nie ma ucieczki. To może być jeden z najmocniejszych punktów tego przeglądu.

Camille Claudel 1915: życiorys tej artystki to temat, do którego literatura i film wracają nader często, sprawiając, że zapomniana przez wiele lat rzeźbiarka jest dziś niemal tak samo sławna jak jej kochanek, ważne źródło inspiracji, a zarazem - przyczyna szaleństwa, owocującego m.in. zniszczeniem większości jej artystycznego dorobku, Auguste Rodin. Najnowszy film na jej temat dotyczy trudnego i w zasadzie bardzo mało filmowego okresu w jej życiu - lat, które spędziła w zakładzie dla obłąkanych. Głównymi postaciami tego kameralnego dramatu gasnących namiętności i szerokiej gamy rozczarowań światem i ludźmi jest tytułowa Claudel (w tej roli znakomita Juliette Binoche) oraz jej brat, Paul.

Shirley - wizje rzeczywistości: kolejny niezwykły eksperyment w programie tegorocznych Nowych Horyzontów, kolejna próba połączenia malarstwa i filmu - tym razem austriacki reżyser postanowił przenieść na ekran i ożywić kultowe obrazy amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera: zadaje pytania, co się działo w miejscach, których na obrazach nie widać i dokąd idą portretowane na płótnach postacie. Osią narracji staje się tytułowa Shirley - zwykła dziewczyna, która zaczyna rozumieć, że może walczyć o równe prawa dla swojej płci." (Przemysław Gulda, "Gazeta Wyborcza" - Co jest grane)

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony