Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
31 stycznia 2015
Rotterdamskie Tygrysy rozdane
La obra del siglo reż. Carlos M. Quintela

Znamy zwycięzców konkursu głównego 44. MFF w Rotterdamie (21.01 - 1.02.2015). Jury  w składzie: Johanna ter Steege (aktorka teatralna i filmowa), Jose Maria Prado Garcia (dyrektor Filmoteca Española), Rolf de Heer (reżyser m.in. Tajemnicy Aleksandry (7. NH), Dziesięciu czółen (7. NH), Dr Plonk (8. NH)), Shozo Ichiyama (producent) i Maja Miloš (reżyserka Klipu (12. NH)) przyznało nagrody w konkursie głównym. Hivos Tiger Awards otrzymały filmy:

Carlos M. Quintela jest laureatem Złotego Anioła, nagrody Tofifest 2013 dla najlepszego reżysera za debiut Basen (The Swimming Pool). Akcja jego drugiego filmu La obra del siglo toczy się " (...) w Juragua - The Electro-Nuclear City (ENC), czyli mieście otaczającym pole budowy pierwszej na Karaibach, radziecko-kubańskiej elektrowni jądrowej. To wielkie przedsięwzięcie upadło wraz ze Związkiem Radzieckim i do dziś nie zostało ukończone. Ogromne wieże i bloki betonu unoszą się nad ponurymi blokowiskami, w których mieszkali robotnicy budujący ENC. Właśnie w jednym z tych bloków, we wspólnym mieszkaniu, żyje trzech mężczyzn. Syn Leo, ojciec Rafael i dziadek Otto. Do wspólnego życia zmusiły ich warunki i wypadki losowe. To bardzo trudne współistnienie. Otto ma obsesję na punkcie swoich rzeczy, Rafael jest bezrobotnym bez jakichkolwiek szans na zatrudnienie, a Leo wrócił do wspólnego mieszkania tylko dlatego, że rzuciła go dziewczyna.Quintela pokazując ich relacje i codzienność balansuje pomiędzy surowym realizmem psychologicznym, a onirycznym surrealizmem." (Tofifest)

Wykształcony w Buenos Aires Peruwiańczyk Juan Daniel F. Molero, reżyser dokumentu Reminiscences pokazywanego w Rotterdamie w 2010 roku, akcję swojego pełnometrażowego fabularnego debiutu umieścił w Limie. Portretuje współczesne życie stolicy, skupiając się na najmłodszej generacji jej mieszkańców, dryfujących pomiędzy realem a rzeczywistością wirtualną, generującą psychodeliczne, uwodzące, dalekie od niewinności przestrzenie, oferujące wolność i nieograniczone możliwości. Z kolei związany z Europą Jakrawal Nilthamrong swój drugi film Vanishing Point zrealizował ze wsparciem rotterdamskiego Hubert Bals Fund (jego debiut Unreal Forest był pokazywany w Rotterdamie w 2010 roku). Tworzy narracyjną łamigłówkę wokół tajemniczej zbrodni w lesie, otwierając film sceną wypadku samochodowego swoich rodziców. W obrębie fabuły pojawiają się pozornie niezwiązane ze sobą wątki, fakty i postacie, a ideą przewodnią historii wydaje się wpływ, jaki wydarzenia z przeszłości wywierają na nasze życie.  

Inne nagrody:

The Big Screen Award

NETPAC Award

FIPRESCI Award

KNF (The Dutch Circle of Film Critics) Award

MovieZone Award

więcej informacji

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony