Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
13 października 2015
Polecamy z programu 6. American Film Festival
Field Niggas, reż. Khalik Allah

6. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-25 października 2015. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 88 filmów. Nowohoryzontowym widzom szczególnie polecamy:

Booger Red, reż. Berndt Mader, USA 2015, 96' (On the Edge)

Hybryda fikcji i dokumentu. Doświadczony reporter (Onur Tukel) rozpoczyna śledztwo dotyczące seksualnego wykorzystywania dzieci w jednym ze swingerskich klubów w Teksasie. Odkłamywanie oficjalnych prawd staje się dla niego pretekstem do zbadania własnej, trudnej przeszłości.

Field Niggas, reż. Khalik Allah, USA 2015, 60' (On the Edge)

Filmowy nokturn fotografa Khalika Allaha portretującego rezydentów Harlemu: bezdomnych, prostytutki, konsumentów i handlarzy twardych narkotyków. Ludzi, którzy wypadli poza system i teraz gromadzą się na ulicach po zmroku w poszukiwaniu towarzystwa, zysku czy odrobiny szczęścia.

Królewski szlak / The Royal Road, reż. Jenni Olson, USA 2015, 65' (On the Edge)

Dokumentalny poemat, łączący poszukiwania kolonialnej przeszłości Kalifornii, hołd dla Zawrotu głowy Hitchcocka i historię pożądania dwóch kobiet, oddzielonych od siebie setkami kilometrów. Ramę opowiadania stanowią melancholijne obrazy gasnących pejzaży miejskich Kalifornii.

MA, reż. Celia Rowlson-Hall, USA 2015, 80' (On the Edge)

Surrealistyczna, piękna wizualnie wariacja na temat życia Matki Boskiej. W ujęciu debiutującej w pełnym metrażu choreografki Celii Rowlson-Hall Maryja to kobieta przemierzająca pustynny krajobraz dzisiejszej Nevady. Film miał światową premierę na niedawno zakończonym MFF w Wenecji.

Zasłużona kara / They Had It Coming, reż. Jon Jost, USA 2015, 84' (On the Edge)

Filmowy projekt z pogranicza eseju, dokumentu oraz kryminału w reżyserii Jona Josta - outsidera i zarazem cenionego mistrza ekranowych eksperymentów, którego Pojednanie znalazło się w programie 5. AFF. Film nie posiada tradycyjnie pojętej fabuły - głównym bohaterem staje się sama opowieść.

Serce psa / Heart of a Dog, reż. Laurie Anderson, USA 2015, 75' (Festival Favorites)

Od narodzin do śmierci, od animacji do taśmy 8 mm, od Tybetańskiej Księgi Umarłych do ulubionego obrazu Goi, od tragedii prywatnej do zbiorowej traumy. Osobisty esej Laurie Anderson jest jak niespieszna przechadzka z psem, która zamienia się w wyprawę po sens istnienia.

Rozrywka / Entertainment, reż. Rick Alverson, USA 2015, 110' (sekcja Festival Favorites)

Nowy film reżysera Komedii (3. AFF). Trzecioligowy komik podróżuje bez końca przez pustynne bezdroża, od baru do baru. Wszędzie jest tak samo: nalane twarze i puste spojrzenia, krępująca cisza i nieśmiały chichot.

Opiekun / Chronic, reż. Michel Franco, USA 2015, 92' (Highlights)

Reżyser Pragnienia miłości (Después de Lucía, 2012) Michel Franco gra z naszymi odbiorczymi oczekiwaniami, a pokerowa twarz Tima Rotha idzie mu w sukurs. Powiedzieć coś o treści, to zepsuć zabawę, bo Franco stale myli tropy. Porównania do Miłości Hanekego całkiem trafione.

Krisha reż. Trey Edward Shults, USA 2015, 83’ (Spectrum)

Portret kobiety na skraju załamania nerwowego, dojrzale i stylowo nakreślony przez młodego reżysera z Teksasu, Treya Edwarda Shultsa. Największy zwycięzca tegorocznego South by Southwest, prezentowany też m.in. na MFF w Cannes.

City of Gold, reż. Laura Gabbert, USA 2015, 96' (American Docs)

Poznajcie Los Angeles - miasto kultowego krytyka kulinarnego Jonathana Golda, przewodnika po megalopolis, którego rozproszone centra noszą wdzięczne nazwy Little Ethiopia czy Tehrangeles, a stosowanie określenia "multikulturowy" wydaje się eufemizmem.

Jackson Heights / In Jackson Heights, reż. Frederick Wiseman, USA 2015, 190' (American Docs)

Portret tygla kulturowego nowojorskiej dzielnicy Jackson Heights w reżyserii klasyka direct cinema, Fredericka Wisemana. Jego trzeci - po Aspen i Belfast, Maine - dokument poświęcony społecznościom to nad wyraz aktualny wycinek rzeczywistości.

Uczucia to fakty: życie Yvonne Rainer / Feelings Are Facts: The Life of Yvonne Rainer, reż. Jack Walsh, USA 2015, 86' (American Docs)

Portret Yvonne Rainer, amerykańskiej choreografki, która w latach 60. zrewolucjonizowała język tańca nowoczesnego. Reżyser za pomocą materiałów archiwalnych i fragmentów filmów Rainer stworzył wnikliwą biografię artystki, którą stawia się obok Carolee Schneemann.

W podróży / In Transit, reż. Albert Maysles, Lynn True, David Usui, Nelson Walker, Ben Wu, USA 2015, 76' (American Docs)

Zrealizowany zgodnie z zasadami direct cinema, dokumentalny zapis podróży dalekobieżnym pociągiem Empire Builder. Romantyzm amerykańskiego mitu drogi został zestawiony z codziennymi problemami zwykłych ludzi. Ostatni rozdział w twórczości zmarłego niedawno Alberta Mayslesa.

Parias / Pariah, reż. Dee Rees, USA 2011, 86' (Czarnoskóre reżyserki)

Debiut, którego producentem wykonawczym był Spike Lee, uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Independent Spirit Awards. Dramat portretujący zmagania afroamerykańskiej nastolatki z nienormatywną seksualnością i trudnym wchodzeniem w dorosłość na nowojorskim Brooklynie.

Ned Rifle, reż. Hal Hartley, USA 2014, 85' (Indie Star Award)

Hal Hartley wraca z nowym filmem. Ned Rifle to trzecia część trylogii o rodzinie Grimów. Tym razem reżyser oddaje głos młodemu pokoleniu outsiderów - syn Fay Grim i Henry'ego Foola, którym poświęcone były poprzednie filmy, wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca.

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony