18 - 26 listopada 2009
Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15, s. 141, start godz. 18.30
wstęp wolny
"Dla kogo robić filmy: dla siebie? Dla publiczności? Jakiej? Czy tylko dla inteligentnych? Czy nie chciałbym poruszyć milionów? Odpowiedź: dla tego, kto zobaczy więcej, niż się chciało pokazać"
(Marian Marzyński Sennik polsko-żydowski, WAB 2005)
Marian Marzyński (ur. 1937) - reporter radiowy i telewizyjny, dokumentalista. Debiutował w Polskim Radiu w latach 50. W latach 60. głośny był jego telewizyjny program Turniej miast, pierwsze polskie reality show. W 1963 debiutował jako dokumentalista filmem Powrót statku - Grand Prix na pierwszym krakowskim międzynarodowym festiwalu krótkiego metrażu. W 1969 Marzyński wyemigrował do Danii, a następnie do USA. Jednym z jego najwybitniejszych filmów jest Sztetl, nagrodzony między innymi Grand Prix na Festiwalu Cinema du Réel w Paryżu oraz nagrodą główną Jerusalem International Film Festival.
Program przeglądu:
- 17 listopada 2009 (wtorek) POWRÓT DO POLSKI (58 min)
Były reporter polskiej telewizji odwiedza po raz pierwszy od czasu emigracji kraj, w którym przeżył Zagładę Żydów, ukrywany w Warszawie przez polskie rodziny. W tle pojawiają się obrazy polskiej rzeczywistości, działania "Solidarności", walczącej o przetrwanie.
- 18 listopada 2009 (środa) LIFE ON MARZ: WSPOMNIENIA NAUCZYCIELA FILMU (75 min) Autobiograficzny film o życiu filmowca. Tematem utworu jest praca Marzyńskiego jako nauczyciela w Rhode Island School of Design trzydzieści lat temu. Marzyński, który niewiele wcześniej przyjechał z Polski, odczuwa zaraźliwą nostalgię. Atmosfera jest budowana za pomocą licznych zachowanych wycinków z filmów jego studentów, rozrzuconych po całym dziele. Kapsuła czasu z lat 1970.
- 19 listopada 2009 (czwartek) ŻYDOWSKA MATKA (57 min)
Podróż do Izraela z matką w poszukiwaniu judaizmu, który nigdy nie był częścią ich życia.
- 20 listopada 2009 (piątek) SZTETL (151 min)
Filmowa saga o stosunkach polsko-żydowskich w małym mieście Brańsk koło Białegostoku. Bohater filmu, miejscowy nauczyciel, próbuje odkłamać ten temat, demaskując antysemityzm i opracowując historię Żydów w Brańsku. Pod koniec filmu bohater nie wytrzymuje napięć, związanych z reakcją części miejscowej ludności, która nie akceptuje jego wysiłków.
- 24 listopada 2009 (poniedziałek) ANYA (93 min)
Bezprecedensowa w historii filmu dokumentalnego, filmowana przez 30 lat, opowieść o życiu córki filmowca, która urodzona w Danii dojrzewa w Ameryce, przyglądając się adaptacji do nowych warunków swoich rodziców - emigrantów. Film opowiada o fascynacjach i napięciach między rodzicami a dzieckiem.
- 25 listopada 2009 (wtorek) ŻYD POŚRÓD NIEMCÓW (55 min)
Rząd niemiecki postanawia zbudować w centralnym punkcie Berlina pomnik dla uczczenia pamięci 6 milionów zamordowanych Żydów. Filmowiec, który jako dziecko przeżył zagładę Żydów w Polsce, trafia za kulisy dyskusji o tym projekcie. Opuszcza Berlin z wątpliwościami na temat sensu tego przedsięwzięcia.
- 26 listopada 2009 (środa) MIEJSCE OSIEDLENIA (55 min)
Odnaleziona kuzynka reżysera zabiera go w podróż do białoruskiego miasteczka, w którym zginęła w czasie Zagłady jego rodzina.
po projekcjach z publicznością spotka się reżyser Marian Marzyński