Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
04 marca 2010
Dramat czasu i wyobraźni Wojciecha Jerzego Hasa

Krakowskie wydawnictwo Universitas wyda niebawem książkę Marcina Marona Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa. To kolejna na rynku wydawniczym analiza twórczości bohatera tegorocznej retrospektywy NH.

Książka, napisana na podstawie doktoratu autora, obronionego z wyróżnieniem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie w 2009 roku, zawiera analizy i interpretacje wszystkich pełnometrażowych filmów fabularnych reżysera. Ich głównym motywem jest doświadczenie czasu rozumiane jako subiektywne przeżycie człowieka. Jest to czas świadomości, pamięci i wyobraźni, istniejący na ekranie za sprawą charakterystycznej koncepcji bohatera i filmowej wizualizacji. Analizy filmów ujawniają także, w jaki sposób reżyser powiązał subiektywne doświadczenie czasu z problematyką egzystencjalną, historyczną i filozoficzną. Istotnym motywem książki jest literacki kontekst dzieł Hasa (filmowe adaptacje literatury) oraz wpływ tradycji romantycznej na stworzoną przez niego formułę kina poetyckiego. To za sprawą tych powiązań bohaterowie Hasa niosą w sobie znamię indywidualnego doświadczenia czasu, wprowadzając zarazem widza w obszar sztuki, w którym doświadczenie to zaistnieć może w szerszym jeszcze wymiarze.

Marcin Maron (1972), z wykształcenia operator filmowy, od roku 2009 na stanowisku adiunkta w Zakładzie Wiedzy Wizualnej ISP WA UMCS, prowadzi zajęcia z przedmiotu Fotografia, wykłady monograficzne Wybrane zagadnienia z dziedziny literatury, filmu i teatru oraz wykłady Wiedza o teatrze i filmie. Zajmuje się również historią filmu polskiego oraz związkami literatury i filmu. Jest jednym z wykładowców zorganizowanej przez PISF Akademii Polskiego Filmu.

fragment

spis treści

 

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony