Ciekawostki z przestrzeni NH

« starsza nowsza » lista
08 kwietnia 2010
Wrocław kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016

... Katowice – rozpoznawalność, Gdańsk – poparcie znaczących osobistości, Warszawa – mnogość imprez kulturalnych, lecz - choć imprez w stolicy bez liku - to nie ma ona tak charakterystycznej, która tylko z nią by się kojarzyła, jak z Wrocławiem kojarzy się Nowe Horyzonty – komentują dziennikarze lokalnych mediów.

W najbliższą sobotę, 10 kwietnia rusza wielka akcja promująca starania Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Roli portali kulturalnych w promocji miasta poświęcona będzie sobotnia debata z cyklu Habeas Lounge w Infopunkcie Nadodrze. Na czerwonej kanapie ustawionej przy ul. Łokietka 5 o godz. 12 z prof. Adamem Chmielewskim, dyrektorem miejskiej instytucji kultury Wrocław 2016 rozmawiać będzie Łukasz Medeksza.

W dyskusji udział wezmą: Mirosława Adamczak (twórczyni portalu Kulturaonline.pl), Piotr Popów (prezes stowarzyszenia Wratislaviae Amici, które prowadzi znaną “stronę hydralową”), Mirek Połyniak (strateg internetowy / OPEN4net / mirekpolyniak.wordpress.com), Tomasz Jakub Sysło (artysta plastyk, bloger / Fundacja Artistik / www.tsy.art.pl), Agnieszka “Agniusza” Kłos (blogerka, pisarka, fotografka, krytyczka sztuki, redaktorka pisma “Rita Baum”), Jerzy Piątek (bloger, specjalista PR), Daniel Tumanowicz (ATM Grupa).

Swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Centrum Reanimacji Kultury, którzy od niemal dziesięciu lat działają na Nadodrzu.

Więcej

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 kandydat

>> Idea ESK narodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Unii Europejskiej, a jej inicjatorką była Melina Mercouri, grecka minister kultury. Pierwszym Europejskim Miastem Kultury były Ateny, po nich m.in.: Florencja, Amsterdam, Berlin Zachodni, Paryż, Glasgow, Dublin, Madryt, Antwerpia i Lizbona. Najczęściej - bo trzykrotnie - po ten tytuł sięgnęły Grecja, Włochy i Hiszpania.

W 1999 roku nazwę "miasto" zmieniono na "stolicę" i wprowadzono procedury, na podstawie których dokonywano wyboru miast organizatorów. Co roku typowane są dwa państwa - jedno spośród starych członków Unii Europejskiej i jedno z nowych państw członkowskich - z których od 2007 roku wybiera się dwa stołeczne miasta. W tym roku są to Linz i Wilno. Wszystkie miasta starające się o tytuł ESK muszą spełnić m.in. takie warunki, jak promowanie własnej kultury przez instytucję ambasadora, twórcę silnie związanego z miastem, współpracę międzynarodową, akcentowanie wartości europejskich i organizowanie działań promujących miasto i region. Nie bez znaczenia jest też, ile miasto przeznacza środków w swoim budżecie na kulturę, i to, czy swoją ofertą jest w stanie zainteresować mieszkańców. Każde miasto starające się o ESK musi przygotować roczny program obchodów. Od kilku lat coraz większą uwagę zwraca się na metody promocji, w tym na technologie informatyczne. Organizatorem konkursu od strony polskiej jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wnioski będą rozpatrywane przez 13-osobową komisję. W jej skład wejdą eksperci mianowani przez instytucje europejskie i sześciu przedstawicieli ministerstwa. Konkurs jest dwuetapowy - w pierwszym dokonuje się wyboru dwóch-czterech miast, w drugim komisja wskazuje jedno. Ostateczną decyzję podejmie Rada Europy - poznamy ją w drugim kwartale 2012 roku. <<

Więcej

« starsza nowsza » lista
Varia
Klub Krytyków Forum NHCiekawostki z przestrzeni NHXX Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
do góry
pełna wersja strony