Amerykańska Akademia Filmowa przyznała honorowego Oscara Jean-Lucowi Godardowi, jednemu z największych i najbardziej konsekwentnych krytyków Hollywood. Co zrobi Godard? Na portalach filmowych pojawiły się już pierwsze sondy. Przyjmie? Nie przyjmie? Wykorzysta okazję, aby po raz kolejny skomentować miałkość amerykańskiego kina rozrywkowego i hollywoodzkiej machiny produkcyjnej?
W książce Godard. Pasaże Paweł Mościcki pisze - "Jedną z katastrof kina według Godarda jest to, że swój skarb zaprzedało po wojnie potędze Hollywood, kinowemu Babilonowi, który zamienił unikalny język obrazów w narzędzie globalnego upowszechniania infantylizmu. Człowiek dzięki wynalazkowi kinematografu miał okazję rozpoznać się we własnym obrazie, projektować obraz siebie na świat, który ogląda razem z innymi. Zamiast tego stworzył kolejną maszynę symbolicznej dominacji."
Do księgarń w całej Polsce trafiają właśnie trzy książki o Godardzie opublikowane przez Korporację Ha!art i festiwal NH - Pasja. Filmy Jean-Luca Godarda Ewy Mazierskiej, Godard. Pasaże Pawła Mościckiego i Godard - Sejsmograf Grzegorza Królikiewicza. Każda z nich na swój sposób komentuje relację Godarda z Hollywood - od fascynacji po namiętną krytykę.