Mariusz Wilczyński o swoim nowym projekcie pełnometrażowym Zabij to i wyjedź z tego miasta: "Ja wiem, że tak jest, że z biegiem lat odchodzą wszyscy najbliżsi - dziadkowie, rodzina, ciocia z wujkiem, przyjaciele od serca i bluesa, nasze najukochańsze psy, kot i kanarek, akacja z podwórka i fabryka z kominem oraz tramwaj, którym zawsze jeździłem do szkoły, i smak wody z sokiem , i zabawki na sznurkach. Wszystko odchodzi, wszystko przechodzi do mojej głowy. Moja pamięć zaludnia się i mebluje. Zaraz zasiądą wszyscy do wigilijnego stołu, tylko jak zwykle ciocia Hela spóźnia się z dziewczynkami. To ja może szybko, póki jeszcze nie siadamy, odnajdę Tatę i Mamę i powiem im wreszcie pierwszy raz, że ich kocham, Ach, zapomniałem, rodzice rozeszli się, jak miałem trzy latka. (...) Chcę żyć długo, jak najdłużej. Chcę zabić te wszystkie piękne, łzawe sentymenty, kopnąć je w dupę. Nie wiem, jak to zrobić, i nie wiem, czy mi się to uda. Film pokaże".
Scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów rysunkowych, teledysków, krótkich form telewizyjnych. Malarz, rysownik, scenograf, aktor, pedagog. Podejmuje także działania artystyczne łączące różnorodne dziedziny sztuki (performance’y muzyczno-plastyczno-filmowe).
Urodził się 29 kwietnia 1960 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1986), gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego oraz w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Swoje prace wystawiał w Polsce (16 wystaw indywidualnych), a także w Amsterdamie, Brugii, Budapeszcie, Chicago, Londynie, Madrycie, Oslo, Sofii, Wakayamie i Jokohamie. Uprawia autorskie kino animowane, a także – mającą również autorski charakter – tzw. animację użytkową.
Autor: szesnastu animowanych kołysanek w wykonaniu pieśniarek ludowych oraz Kory, Justyny Steczkowskiej, Stanisława Sojki, Zbigniewa Zamachowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza; sześciu krótkich filmów animowanych na potrzeby promocji Polski i kultury polskiej w Unii Europejskiej (1998); około dwustu księgoklipów, czyli etiud animowano-performerskich przekładających na język wizualny treść najciekawszych nowości literackich, prezentowanych co tydzień w TVP 1 w programie Goniec Kulturalny (1995–1999); dwunastu filmów animowanych do spektaklu Kombinat – pożegnalnego koncertu Republiki w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2000); teledysków między innymi dla: Kayah, Tomasza Stańki, Stanisława Sojki, Republiki, Kiniora, zespołu Breakout czy Tie Break (1994–2001); Małych Wilków, czyli animowanych etiud przekładających na język wizualny treść najciekawszych nowości literackich, prezentowanych w TVP 2 w programie Beaty Tyszkiewicz Lubię czytać (2003–2005); oprawy plastycznej, scenografii oraz logo Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty (od 2005 roku); oprawy plastycznej TVP Kultura (od 2005 roku). W latach 2005–2006 prowadził w TVP 1 – wraz z Agnieszką Szydłowską – cotygodniowy program kulturalny Po godzinach.
Uprawia performance muzyczno-plastyczno-filmowy, początkowo z grupą Light Open Society (1988–1998), później samodzielnie – rysując i animując do muzyki tworzonej na żywo przez Tomasza Stańkę, Michała Urbaniaka, Leszka Możdżera, Kiniora, zespoły: Małe Instrumenty, Pink Freud, Pogodno, Kim Nowak (tzw. Wilkanoce). Retrospektywy jego twórczości filmowej odbyły się między innymi w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007), Pretoria Art Museum (2007), Neue Babylon w Berlinie (2007), Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2007) i National Museum w Brasílii (2009).
Wykładał animację klasyczną na Kunstuniversität w Linzu (2003–2005) i na ASP w Łodzi (2003–2007); od 2007 roku jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie w 2009 roku obronił pracę doktorską.
Laureat wielu nagród w dziedzinie plastyki i filmu, między innymi Złotego Glana za autorską animowaną oprawę TVP Kultura na VII Festiwalu Twórców „Powiększenie” w Łodzi (2005), nagrody Hot Bird TV Award dla TVP Kultura w kategorii Najlepszy europejski kanał kulturalny (w uzasadnieniu nagrody podkreślono jakość oprawy plastycznej kanału) na IX The Hot Bird TV Awards w Wenecji (2006) oraz wielu nagród na festiwalach w Arnheim, Chicago (Złoty Hugo za film Niestety w 2005 roku), Jokohamie, Nowym Jorku, Paryżu, Gdańsku i Krakowie.
(Jerzy Armata)
Filmografia
2006 - MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY Reżyseria, Scenariusz, Animacja
2004 - NIESTETY Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
2003 - UŁAMKI CODZIENNOŚCI. JULIA HARTWIG Animacja,
2002 - ŚMIERĆ NA 5 Reżyseria, Scenariusz, Zdjęcia, Animacja,
2000 - WŚRÓD NOCNEJ CISZY Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
2000 - MOJEJ MAMIE I SOBIE Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
1999 - SZOP, SZOP, SZOP, SZOPĘ... Reżyseria, Scenariusz, Animacja, Light open society,
1999 - NIENAWIDZĘ Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
1999 - FROM THE GREEN HILL Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
1998 - CZASY PRZESZŁY Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
1998 - ALLEGRO MA NON TROPPO Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
1996 - SPRAWIEDLIWOŚĆ Reżyseria, Scenariusz, Animacja,
Nagrody filmowe
2005 - NIESTETY Chicago (MFF) "Złoty Hugo" w kategorii: najlepszy film animowany
2001 - WŚRÓD NOCNEJ CISZY Paryż (Europejski Festiwal Filmów Niezależnych) nagroda w kategorii: najlepszy film animowany
2001 - WŚRÓD NOCNEJ CISZY Gdańsk (Festiwal Polskich Wideoklipów "Yach Film") nagroda "Drewniany Yach" dla teledysku ciekawego a niedostrzeżonego przez jury
2000 - FROM THE GREEN HILL Gdańsk (Festiwal Polskich Wideoklipów "Yach Film") nagroda w kategorii: animacja
1999 - NIENAWIDZĘ Gdańsk (Festiwal Polskich Wideoklipów "Yach Film") nagroda w kategorii: animacja
1998 - ALLEGRO MA NON TROPPO Gdańsk (Festiwal Polskich Wideoklipów "Yach Film") nagroda w kategorii: animacja
1996 - SPRAWIEDLIWOŚĆ Gdańsk (Festiwal Polskich Wideoklipów "Yach Film") nagroda w kategorii: animacja