en
Le Fils de Joseph reż. Eugène GreenLe Fils de Joseph reż. Eugène Green
Ciekawostki z przestrzeni NH
25 stycznia 2016

Nowe filmy Greena, Wanga Binga, da Silvy, Fliegaufa, Midiego Z w sekcji Forum Berlinale

W sekcji Forum zbliżającego się Berlinale (11 - 21.02.2016) oprócz Le Fils de Joseph - najnowszego filmu Eugène Greena (Sapientia - 15. NH, Portugalska zakonnica - 10. NH) znalazły się również m.in. Ta’ang Wanga Binga (Póki szaleństwo nas nie rozdzieli - 14.NH), An Outpost of Progress Hugo Vieiry da Silvy (Łabędzie - 11. NH, Body Rice - Konkurs 7. NH), Lily Lane Benedeka Fliegaufa (Dealer - 4. NH) czy City of Jade Midiego Z (Powrót do Birmy - 12. NH).

Program sekcji Forum

Czekamy z niecierpliwością!

Eugène Green

Reżyser, aktor, pisarz i erudyta. Urodzony w 1947 roku w Nowym Jorku, ale przez całe życie zawodowe związany z Francją. W 1977 otworzył Théâtre de la Sapience. Debiut Toutes les nuits, za który otrzymał nagrodę francuskich krytyków Prix Louis-Delluc, nakręcił dopiero w wieku 54 lat. Wspólnie z Pedro Costą i Harunem Farockim stworzył tryptyk Memories. Fascynacja XVII-wieczną kulturą Europy Zachodniej obecna jest również w jego wcześniejszych filmach, Moście artystów i Portugalskiej zakonnicy.

Wang Bing

Najważniejszy przedstawiciel rozwijającego się w Chinach od początku lat 90. Ruchu Nowego Dokumentu, wnikliwy obserwator gwałtownie zmieniającej się chińskiej rzeczywistości, reżyser i producent, założyciel Wang Bing Studios. Urodził się w 1967 roku w Shaanxi. Skończył Akademię Filmową w Pekinie w 1996 roku. W 2003 roku zadebiutował nagradzaną na międzynarodowych festiwalach dziewięciogodzinną epopeją Te Xi QuThe West of Tracks, opowiadającą o dezindustrializacji dumy socjalistycznej gospodarki Chin – dystryktu Tiexi. Jego film Fengming, a Chinese Memoir miał premierę na MFF w Cannes, Crude Oil  – w Rotterdamie. Rów (The Ditch) oglądaliśmy podczas T-Mobile Nowe Horyzonty w 2011 roku.

Hugo Vieira da Silva

Urodził się w 1974 roku w Porto. Studiował prawo na tamtejszym uniwersytecie. Skończył Escola Superior de Teatro e Cinema w Lizbonie. Uczestnik programów: Nipkow Programme Fellowship i Binger Filmlab Directors Programme. Jego debiut fabularny, Body Rice (2006), dostał nagrody m.in. za najlepszą reżyserię na festiwalach filmowych w Buenos Aires (2007) i Meksyku (2007).Łabędzie to jego drugi film pełnometrażowy.

Benedek Fliegauf

Urodził się w 1974 roku, pochodzi z Budapesztu. Reżyser-samouk i jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina węgierskiego. Twórca intensywnych, minimalistycznych i surowych obrazów życia społecznego. Wcześniej dziennikarz, dokumentalista, specjalista od dekoracji filmowych. Zanim sam stanął za kamerą, pracował jako asystent takich twórców, jak Miklós Jancsó czy Árpád Sopsits. Jego krótki metraż poruszający temat kazirodztwa Hypnos (2003) zwrócił uwagę producenta Andrása Muhiego z Inforg Stúdió, gdzie powstały wszystkie kolejne filmy Fliegaufa. Doceniany przez publiczność, nagradzany na międzynarodowych festiwalach.

Midi Z

Urodził się w Birmie, wyemigrował do Tajwanu w wieku 16 lat. Studiował reżyserię, utrzymując się z dorywczych prac – od placów budowy po restauracje. Jego dyplomowy krótki metrażPaloma Blanca pokazywany był na kilku międzynarodowych festiwalach. Został przyjęty do Taipei Golden Horse Film Academy stworzonej przez Hou Hsiao-hsiena. W 2008 roku po raz pierwszy odwiedził rodzinną wioskę; powrócił tam z kamerą trzy lata później. Trzyosobowa ekipa pracowała w tajemnicy, by uniknąć reżimowej cenzury. Efektem tych prac jest film Powrót do Birmy – pełnometrażowy debiut reżysera.

starsza lista nowsza