en
Minutowy film o naturze: Chciałbym być karpiem Minutowy film o naturze: Chciałbym być karpiem

Filmy dla dzieci

Po raz dziesiąty prezentujemy program dla dzieci na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty. Czeka na nie ponad trzydzieści filmów animowanych. To w większości polskie premiery filmów z lat 2014-2016 z całego świata; od zabawnych po wyciszone i stonowane, od zrealizowanych klasycznie po te będące wyrazem poszukiwań nowych form animacji, od metaforycznych po nawiązujące wprost do codziennych trudów życia młodego człowieka, jak np. porannego ubierania się. 

Tradycyjnie już zobaczymy prace uczniów i absolwentów czeskich szkół animacji, które przypadną do gustu zarówno fanom czeskiego humoru, jak i szukającym świetnego rysunku w animacji. Będziemy mieli okazję poznać nowatorskie i inspirujące techniki, jak np. brawurową kukiełkową animację papierową szkockiej autorki Eleanore Stewart (Łobuz), debiutującej na festiwalu czy łączącego komputerową i rysowaną ręcznie animację Robota i Wikinga Simona Bishoppa. Pokażemy, że świetny pomysł może rozkwitnąć nawet w minimalistycznej formie - czego przykładem jest, wywodząca się z reportażu radiowego, holenderska seria dokumentalna dla dzieci Minutowy film o naturze. Łączy ona fotografię przedmiotów codziennego użytku z animacją oraz prezentuje opowiastki dzieci o ważnych dla nich historiach związanych z naturą. Zobaczymy filmy debiutantów i te polecone przez wspierające nas od 2006 roku Szwedzki i Norweski Instytut Filmowy. Nie zabraknie filmów nagradzanych na festiwalach, jak Uroda Susann Hoffmann i odwołujących się do klasyki literatury, jak np. Alicja z Toronto zainspirowana Alicją po drugiej stronie lustra Lewisa Carrolla. 

Pokazy dla dzieci to również okazja do spotkania na cieszących się ogromnym powodzeniem warsztatach twórczych. W tym roku prowadzący zajęcia Magda Bravo i Kamil Niedziałek zainspirowali się m.in. światłem, domami na kołach oraz budową wnętrza ludzkiego ciała. Zapraszamy nowych widzów i warsztatowiczów oraz naszych stałych bywalców.

Bardzo na Was czekamy, 

Agnieszka Koperniak 

Warsztat i pokaz dla dzieci w wieku od lat 3 - sobota 23 lipca, godz. 10.00 

Warsztaty i pokazy dla dzieci w wieku od lat 5 - niedziela 24 i sobota 30 lipca, godz. 10.00 

Warsztat i pokaz dla dzieci w wieku od lat 7 - niedziela, 31 lipca, godz. 10.00 

Bilet na pokazy dla dzieci - 12 zł. Udział w warsztatach odbywających się po pokazach filmowych jest bezpłatny.


Pomiędzy 17 a 25 września odbędzie się 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Tegorocznej edycji towarzyszy motyw podróży. Kino Dzieci zagości we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty i w kilkunastu miastach Polski. W programie m.in. filmy w sekcji konkursowej - wyselekcjonowane najlepsze, najciekawsze i najnowsze długie metraże. Do tego przegląd dziecięcej kinematografii francuskiej i wydarzenia branżowe dla dorosłych.

kinodzieci.pl