en

Jury FIPRESCI

Margarite Chapatte

Mieszka na stałe w Barcelonie i jest współprowadzącą radiowy program La Claqueta (Klaps), który pozostaje na antenie hiszpańskiego radia Marca, niezmiennie już od 30 lat. Jest wysłanniczką tegoż radia na wszystkich najważniejszych hiszpańskich festiwalach filmowych, od czasu do czasu odwiedzając również te zagraniczne (m.in. w MFF Cottbus, czy Sofii). Przez lata swojej kariery zbierała cenne doświadczenia zawodowe, które teraz czyni z niej specjalistkę z zakresu filmu. Współpracuje z wieloma gazetami i magazynami branżowymi, także agencjami prasowymi, oraz Informatiu Cinema, programem kulturalnym katalońskiej telewizji.

Dejan Petrovic

Studiował filozofię na Uniwersytecie w Belgradzie, a w tej chwili poświęca czas podyplomowym studiom na słynnym Uniwersytecie w Bolonii. Jako krytyk filmowy jest znany z ujmowania filmów jako wyrazu artystycznego "ja" twórcy, jako sztuki po prostu. Jest autorem ponad stu esejów poświęconych X Muzie, prac naukowych, recenzji książkowych, wywiadów, przekładów językowych i tekstów krytycznych. Jego prace publikowały najbardziej znane branżowe magazyny. Pojawiał się także jako specjalista w wielu audycjach radiowych. Jego teksty były nagradzane, a eseje zgromadzono w dwóch zbiorach. Jest autorem dwóch książek z zakresu wiedzy filmoznawczej.

Anna Osmólska-Mętrak

Adiunktka w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, literaturoznawczyni. Poza włoską literaturą okresu powojennego zajmuje się również historią kina włoskiego oraz historią kultury i obyczaju regionów Półwyspu Apenińskiego. Autorka rozprawy doktorskiej oraz książki dotyczącej twórczości Antonio Tabucchiego: Kufer pełen rekwizytów. O roli przedmiotów i stałych motywów w twórczości Antonio Tabucchiego (Wyd. Aula, 2008). Organizatorka i przewodnicząca jury Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, który został wyróżniony Nagrodą PISF 2013 w kategorii "krajowe wydarzenie filmowe". Członkini ZAIKS, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Fipresci.