en

A Sunday in the Country - podsumowanie

Między 21 a 24 lipca 2016, podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, po raz piąty odbyło się spotkanie młodych krytyków A Sunday in the Country. Wydarzenie, organizowane przez Europejską Akademię Filmową i Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, w tym roku miało miejsce w Zagórzu Śląskim, na Dolnym Śląsku.

W spotkaniu wzięło udział dwanaścioro młodych krytyków z dziesięciu krajów: laureaci XX edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka Grzegorz Fortuna, Klara Cykorz, a także Anja Krämer z Austrii, Rudolf Schimera z Czech, Freja Dam z Danii, Jelle Schot z Holandii, Yael M. Danon z Izraela (laureatka konkursu organizowanego przez portal srita.net), Baskijka Iratxe Fresneda, Niemcy Hannes Wesselkämper i Mirela Delic (wybrani przez program filmPolska), Rumunka Andreea Mihalcea i Węgier Ádám Csiger.

Przez trzy dni, w pensjonacie Fregata nad urokliwym Jeziorem Bystrzyckim uczestnicy wspólne oglądali filmy i rozmawiali o nich, o kinie i kinomaniactwie, gotowali i jedli razem. Pod okiem ekspertki, Dany Linssen, holenderskiej krytyczki piszącej dla NRC Handelsblad i de Filmkrant poznawali różnice i podobieństwa w zawodzie krytyka w różnych regionach Europy. W piątek obejrzeli polsko-brytyjską produkcję All These Sleepless Nights i dyskutowali z reżyserem Michałem Marczakiem, który towarzyszył grupie do końca weekendu. Wieczorem dołączyło dwóch innych twórców: Mike Ott, którego film pt. Actor Martinez (współreżyserowany z Nathanem Silverem, USA) został pokazany w następnej kolejności oraz członek jury konkursu głównego festiwalu TNH, Belg Gust Van den Berghe, którego debiut pokazany w Cannes w 2010 zatytułowany Little Baby Jesus of Flandr został wyświetlony w sobotnie przedpołudnie. Po ożywionej dyskusji dotyczącej sztuki filmowej i weny twórczej obejrzano film Obojętność (Inertia), a następnie powitano reżysera izraelskiego Idana Haguela na kolacji. Do uczestników dołączyli także Jakub Duszyński z firmy dystrybucyjnej Gutek Film oraz Monika Richter prowadząca program krytyczno-filmowy przy festiwalu filmPOLSKA w Berlinie, a także Robert Dwernicki, mecenas sztuki filmowej. Ożywiona rozmowa o roli krytyka w karierze filmowca oraz o oczekiwaniach, jakie przedstawiciele tych zawodów stawiają przed sobą nawzajem przeciągnęła się długo w noc.

A Sunday in the Country jest organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Europejską Akademię Filmową we współpracy z EUNIC oraz Czeskim Centrum, Duńskim Instytutem Kultury, Austriackim Forum Kultury, Rumuńskim Instytutem Kultury, Węgierskim Instytutem Kultury, Ambasadą Niderlandów w Warszawie, portalami srita.net i blog.filmpolska.de, Kulturbrauerei e.V. a także Instytutami Polskimi w Berlinie i Tel Avivie przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.