en
Koniem być reż. Jérôme Clément-WilzKoniem być reż. Jérôme Clément-Wilz
Ciekawostki z przestrzeni NH
18 lipca 2016

Złota Dziesiątka Ewy Szabłowskiej

Ewa Szabłowska, kuratorka Konkursu Filmy o Sztuce i sekcji Trzecie Oko, poleca 10 filmów z programu tegorocznych Nowych Horyzontów:

Viva i Czarownica miłości - dwa najbardziej niegrzeczne filmy festiwalu, amerykańskiej artystki, Anny Biller - której twórczość mam przyjemność przedstawić w Trzecim Oku. Również z Trzeciego Oka, tyle że z przeglądu Posthumanizm - nie przegapcie intrygującego dokumentu Jérôme Clément-Wilza Koniem być - filmu, który stawia pytania o możliwość przekraczania granic nie tylko płci, ale też gatunku. Absolutnie trzeba też obejrzeć pełnometrażowy debiutu izraelskiego wideoartysty Omera Fasta Resztki, wykręcającą mózg, adaptację kultowej powieści Toma McCarthy'ego.

Cieszę się, że wśród Mistrzów Kina Europejskiego są aż cztery "mistrzynie": Jessica Hausner, Ulrike Ottinger, Claire Denis i Agnieszka Holland. Szczególny sentyment mam do Lovely Rita, debiutu Jessiki Hausner, ale Freak Orlando Ulrike Ottinger to również absolutny must-see.

Bardzo żałuję, że wśród Mistrzów nie ma Chantal Akerman, tragicznie zmarłej przed kilkoma miesiącami mistrzyni francuskiego neomodernizmu. Pokazujemy z Panoramie jej ostatni No Home Movie.

Dla tych, co nie boją się formalnych wyzwań, z konkursu filmów o sztuce, polecam Fatałaszkument K8 Hardy.Twoje ciało to pole walki - głosiły feministyczne hasła z lat heroicznych, tutaj polem walki jest szafa.

Oraz Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka i Zjednoczone Stany Miłości Tomasza Wasilewskiego, dwa filmy na które czeka cała Polska.

starsza lista nowsza