en
Dziennik intymny reż. Nanni MorettiDziennik intymny reż. Nanni Moretti
Ciekawostki z przestrzeni NH
08 lipca 2016

Anna Osmólska-Mętrak: "Kochany Pamiętniku…" o Nannim Morettim

Publikujemy tekst Anny Osmólskiej-Mętrak, który ukazał się drukiem w magazynie "Kino" (11/2015).

"Kiedy w czerwcu 1994 r. Nanni Moretti przyjechał z wizytą do Polski, jego twórczość znana była w naszym kraju koneserom, bywalcom zagranicznych festiwali. Laureat Srebrnego Lwa za Złote sny (1981) i Srebrnego Niedźwiedzia za Idźcie, ofiara spełniona (1985), odwiedził nas niemal bezpośrednio po zakończeniu festiwalu w Cannes, w glorii zdobywcy Złotej Palmy za reżyserię Dziennika intymnego (Caro Diario).

Dzisiaj wizycie takiego "nazwiska" towarzyszyłyby zapewne tłumy fotoreporterów, a po wywiady z Mistrzem ustawiłaby się długa kolejka dziennikarzy. Być może ktoś rozpostarłby przed Morettim jakiś rodzimy "red carpet", chociaż to zupełnie nie w jego stylu. Wówczas, dwadzieścia jeden lat temu, wizyta "następcy Felliniego" miała charakter półprywatny, zresztą właśnie takimi nieoficjalnymi kanałami został do Polski zaproszony. Ówczesny attaché kulturalny włoskiej ambasady w Warszawie, Marcello Flores, był dobrym znajomym reżysera i właściwie to za jego sprawą Nanni, wraz z partnerką Silvią Nono, zawitali nad Wisłę. Przeglądy siedmiu bodaj filmów Morettiego odbyły się w Warszawie i Krakowie. Warszawska inauguracja mini-festiwalu miała miejsce w kinie "Kultura", a pozostałe projekcje gościło nieistniejące już kino "Śląsk".

Pamiętam to tak szczegółowo, bo miałam przyjemność i zaszczyt towarzyszyć Nanniemu podczas całego jego pobytu w Polsce. Nie ukrywam, że było to dla mnie spore wyzwanie, ale też niezapomniane doświadczenie." 

Anna Osmólska-Mętrak: Kochany Pamiętniku…

starsza lista nowsza