en
Ciekawostki z przestrzeni NH
25 kwietnia 2016

Komunikat z posiedzenia Jury XX Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XX Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Darek Arest, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Magda Sendecka, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 85 uczestników, na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2016 roku jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje:

GRZEGORZ FORTUNA - za dojrzałość i polot zgłoszonego zestawu tekstów, który w treści i formie łączy błyskotliwą refleksję nad fenomenami społecznego odbioru kina ze zdolnością do ironicznego spojrzenia na krytykę filmową.

II nagroda (ex aequo), każda po 3000 zł

KLARA CYKORZ (KUKOWSKA) - za zestaw świetnie napisanych, ryzykownych i dowcipnych tekstów o wyrazistej, choć nieoczywistej strukturze i świeżym, uwodzącym stylu.

JAKUB POPIELECKI - za odwagę i umiejętność sięgania po zaskakujące konteksty kulturowe i za znakomity, zróżnicowany zestaw tekstów, w których rozległe kompetencje spotykają się z niewzruszoną elegancją stylu.

III nagroda, 1500 zł

SEBASTIAN SMOLIŃSKI - za wyjątkowy splot erudycji i wrażliwości, który czyni każdy jego tekst pasjonującą lekturą i intelektualną przygodą jednocześnie.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

Piotr Czerkawski - za tekst Błogosławieni, którzy siedzą - kino Roya Anderssona - błyskotliwą i kompleksową analizę uniwersum szwedzkiego reżysera, którą czyta się jednym tchem, z uśmiechem i ukłonem dla językowych pląsów autora.

Piotr Mirski - za doskonały stylistycznie i retorycznie tekst o Wadzie ukrytej, w którym wpisuje film Paula Thomasa Andersona w kontekst całej twórczości reżysera, wskazując zarazem na autorską konsekwencję, jak i ewolucję.

Michał Piepiórka - za świeżość spojrzenia i inspirującą próbę przewartościowania polskiego kina końca lat 90. w tekście Poza dobrem i złem, czyli nikt nie lubi "Poniedziałku".

Piotr Pluciński - za brawurowy esej o twórczości braci Farrellych, ukazujący ich jako mistrzów współczesnej komedii.

Sebastian Pytel - za wydobycie w tekście Martwy piksel nieoczywistych sensów z 11 minut Jerzego Skolimowskiego.

Jury pragnie podkreślić wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, które funduje nagrody dodatkowe i gości nas na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 25 lipca 2016 roku odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

starsza lista nowsza