en
The Sun, The Sun Blinded Me The Sun, The Sun Blinded Me
Ciekawostki z przestrzeni NH
28 lipca 2016

Nowy film Anny i Wilhelma Sasnalów w Locarno

W sekcji „Sings of Life” zbliżającego się MFF w Locarno (3 - 13.08.2016), prezentującej filmy przekraczające granice konwencjonalnego kina, zostanie pokazany nowy film Anny i Wilhelma Sasnalów The Sun, The Sun Blinded Me z Rafałem Maćkowiakiem w głównej roli, inspirowany Obcym Alberta Camusa. Bohaterem filmu jest Rafał Mularz - obcy w społeczności, w której mieszka. Jakoś sobie z tym radzi, ale pewnego dnia sam spotyka Obcego - imigranta, którego wyrzuciło morze.

więcej

Podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Nowe Horyzonty oglądaliśmy Hubę (14. NH) i Z daleka widok jest piękny (12. NH).

Anna Sasnal jest montażystką, scenarzystką i twórczynią filmów. W duecie z mężem Wilhelmem tworzy filmy dokumentalne i fabularne. Zrealizowany w 2011 roku Z daleka widok jest piękny zakwalifikował się do konkursu głównego na MFF w Rotterdamie, a także otrzymał Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie Nowe Filmy Polskie na MFF Nowe Horyzonty. Dla swojego męża, cenionego artysty, stała się inspiracją do namalowania kilku obrazów (m.in. Bez tytułu – Kacper i Anka).

Wilhelm Sasnal to światowej sławy malarz, a od kilku lat także twórca eksperymentalnych filmów. Współtworzył krakowską grupę Ładnie. Uznawany za głos pokolenia lat 70., w swojej twórczości często podejmuje tematykę wpływu transformacji ustrojowej na społeczeństwo. Bohater licznych wystaw, m.in. w nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou. W 2006 roku zajął pierwsze miejsce na liście 100 najważniejszych młodych artystów świata opublikowanej w magazynie Flash Art.

 
starsza lista nowsza