en
Mroczne bestie reż. Felipe GuerreroMroczne bestie reż. Felipe Guerrero

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty pokazanych zostanie 10 autorskich, niekonwencjonalnych, poszukujących nowych form wyrazu filmów. Wśród nich znalazły się m.in. premiery polskich produkcji. Jednym z dzieł ubiegających się o Grand Prix będą Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka - pulsujący miejskim rytmem portret młodych imprezowiczów nagrodzony już za reżyserię na festiwalu Sundance (premiera europejska). W konkursie weźmie też udział Ederly - aktorska fabuła mistrza animacji Piotra Dumały o tajemniczym miasteczku istniejącym na krawędzi jawy i snu (premiera światowa).  

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty – nowatorskie filmy fabularne, kreacyjne filmy dokumentalne, filmy eksperymentalne i animowane

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty mogą wziąć udział:

  • filmy powyżej 60 minut
  • filmy, które nie były wcześniej prezentowane w Polsce na żadnych pokazach publicznych

Nagrody*:

  • Grand Prix dla reżysera najwyżej ocenionego filmu oraz 20 000 Euro przyznawane przez międzynarodowe jury. Nagrodzony film ma zagwarantowaną dystrybucję** w Polsce.
  • Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu przyznawana przez publiczność. Nagrodzony film ma zagwarantowaną dystrybucję** w Polsce.
  • Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, FIPRESCI. Nagrodzony film ma zagwarantowaną dystrybucję** w Polsce.

Żadna z powyższych nagród nie może zostać przyznana ex-aequo.

Jury może przyznać tylko jedno wyróżnienie.


* Wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu, na podstawie art. 13 pkt 2 UPDOF, z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa. Nagrody zostaną wypłacone po potraceniu zaliczki na podatek wg stawki 18 %, przy uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20 %.

** Dystrybutorem filmów w Polsce będzie Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty jest organizacją non-profit i ma ograniczony budżet na zakup filmów. Jeśli oczekiwania dotyczące opłaty będą wyższe niż możliwości finansowe Stowarzyszenia, prawa do filmu nie zostaną zakupione.

*** Nagroda dystrybucyjna przysługuje wyłącznie filmom, które nie mają polskiego dystrybutora.