en

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce

Mads Mikkelsen

Programer prestiżowego CPH:DOX - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kopenhadze od 2008 roku. Festiwal CPH:DOX to trzeci co do wielkości festiwal filmów dokumentalnych na świecie. Mikkelsen związał się z dokumentem jeszcze na studiach w Kopenhadze i Sztokholmie, pracował dla The Film-Makers Cooperative. Oprócz selekcjonowania filmów zajmuje się także pracą dla Duńskiego Instytutu Filmowego, organizowaniem dyskusyjnych klubów filmowych i przygotowywaniem tekstów dla różnych magazynów branżowych.

Kirill Sorokin

Urodzony w 1986 roku w Moskwie. Absolwent socjologii kultury, założyciel i dyrektor artystyczny dokumentalnego Beat Film Festival w Moskwie, który skupia się na muzyce i współczesnej kulturze. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku i z roku na rok zyskuje coraz większą publiczność; dziś przy każdej edycji to ponad 20000 widzów. Beat Film Festival podróżuje także później po całej Rosji, odwiedzając jej 15 najważniejszych miast. Sorokin jest również założycielem firmy Beats Films, która zajmuje się m.in. dystrybucją filmową i organizowaniem pomniejszych przeglądów filmowych; prowadzi także Smenę, platformę, która skupia młodych rosyjskich reżyserów.

Crystal Moselle

Reżyserka wyróżnionego w ubiegłym roku w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce dokumentu Wataha. Film zdobył Grand Jury Price podczas FF Sundance. Kinomani kojarzyć mogą Moselle także z wcześniejszego dokumentu Excavating Taylor Mead. Zanim zaczęła kręcić filmy zajmowała się pisaniem opowiadań dla takich magazynów jak "Vice", czy "The New York Times", w którym stworzyła serię Coś dużego, coś małego, współpracując przy tym choćby z Pharrellem Williamsem i Shepardem Faireyem. Moselle regularnie współpracuje z alternatywną platformą filmową NOWNESS, na której zachwyciła widzów filmem Shapeshifting, prezentując grupkę 14-letnich baletnic.

Francesco Clerici

Urodzony w 1983 roku w Mediolanie. Ukończył magisterium z Historii Sztuki i Krytyki Filmowej na Uniwersytecie w Mediolanie, broniąc pracę o wpływie twórczości Bustera Keatona na sztukę współczesną. Od 2003 roku jest wykładowcą języka filmowego, prowadzi wiele warsztatów filmowych dla dzieci. W 2012 ukazała się jego pierwsza książka 24 Frames: The Anecdotal History of Cinema. Regularnie współpracuje z CICAE, oraz uniwersytetami i szkołami we Włoszech. Jego pierwszym dokumentem był Ręczna robota. Film wyróżniono nagrodą FIPRESCI podczas Berlinale Forum 2015, oraz wybrano do programu wielu międzynarodowych festiwali filmowych, w tym w Londynie i 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty do Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce.

Agnieszka Zwiefka

Reżyserka filmów dokumentalnych. Laureatka Srebrnego Rogu na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Wielkiego Złotego Nanuka na międzynarodowym festiwalu Flahertiana, nagrody Powiększenie na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, nagrody Urania na festiwalu LET'S CEE i innych nagród filmowych. Przez 12 lat współpracowała z TVP jako autorka nagradzanych programów publicystycznych i krótkich form reporterskich. W 2007 obroniła doktorat z zakresu nowych mediów i od tamtej pory pracuje jako wykładowca dziennikarstwa telewizyjnego oraz filmu dokumentalnego na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2010 założyła firmę producencką Chilli Productions specjalizującą się w kreatywnych filmach dokumentalnych. Jej film Królowa ciszy (2014) o głuchoniemej romskiej dziewczynce, która fascynuje się filmami Bollywood, miał premierę na festiwalu IDFA, a później był pokazywany na ponad 40 festiwalach na całym świecie i emitowany przez stacje telewizyjne HBO Europe, ARTE, SVT (Szwecja), YLE (Finlandia) i RAI (Włochy).