en

Jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty

Mania Akbari

Urodzona w 1974 roku w Teheranie. Uznana irańska reżyserka, artystka, pisarka i aktorka. Jej prowokacyjne, radykalne i rewolucyjne produkcje zyskały uznanie międzynarodowej publiczności festiwalowej, owocując licznymi wyróżnieniami filmowymi, w tym nagrodą  podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2004 roku za 20 palcówOprócz reżyserii filmowej zajmuje się także tworzeniem prac artystycznych, które wystawiane były m.in. w londyńskiej Tate Modern. Akbari obecnie przebywa w Londynie, który stał się tłem dla jej ostatniego filmu Być może życie z 2014 roku, który nakręciła z Markiem Cousinsem. Wspomniany film mieliśmy okazję oglądać w w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce podczas 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Akbari rozpoczęła właśnie prace nad filmem A Moon For My Father, który powstaje we współpracy z brytyjskim artystą Douglasem Whitem.

Gust  van den Berghe

(rocznik 1985) to belgijski reżyser i scenarzysta, znany z olbrzymiej pasji do muzyki. Od dzieciństwa zainteresowany tańcem, występował w znanych belgijskich zespołach tanecznych, współpracując z Praga Khan, the Ballet Royal of Flanders oraz Markiem Bogaertsem. Po ukończeniu School of Audiovisual Art of Brussels wyreżyserował pierwszy film fabularny, zatytułowany Little Baby Jesus of Flandr, który pokazany został na festiwalu w Cannes w 2010 roku, Niebieski ptak otrzymał specjalne wyróżnienie na MFF w Ghent. Lucyfer to jego trzeci film fabularny, który otrzymał Grand Prix podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Adrian Sitaru

Urodzony w rumuńskiej Hunedoarze w 1971 roku. Studiował na Uniwersytecie Technologicznym w Timisoarze, specjalizując się z zakresu IT. Jednocześnie ukończył studia filmowe na Ion Luca Caragiale College. Jego najnowszy film Nieprawi zdobył Nagrodę Specjalną Kin Artystycznych CICAE podczas tegorocznego Berlinale. Wcześniejsze Dobre chęci z 2011 roku wyróżniono podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno (Srebrny Lampart za reżyserię).

Magnus von Horn

Urodził się w Göteborgu, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi, mieszka w Warszawie. Dotychczas nakręcił kilka krótkometrażowych filmów, za które był nagradzany na całym świecie. Jego dokument Radek dostał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a szkolna etiuda Echo zdobyła wiele nagród, w tym Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium oraz Grand Prix na Festiwalu Tous Courts w Aix-en-Provence. Echo dostało się również do oficjalnej selekcji FF Sundance 2010. Dyplomowy Bez śniegu miał premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno 2011, poza tym zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bilbao oraz otrzymał nominację dla najlepszego filmu krótkometrażowego do szwedzkiej nagrody Guldbagge. W Polsce otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Konkursie Młodego Kina na Gdynia Film Festival. Jest współautorem scenariusza do filmu Anny Kazejak-Dawid Obietnica. Intruz jest jego pełnometrażowym debiutem, za który zdobył wyróżnienie m.in. za reżyserię i scenariusz podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2015 roku.

Sandrine Marques

Francuska krytyczka filmowa i dziennikarka. Jest wykładowczynią i redaktorką „Le Monde”, „The 7th Obsession” i „Clap Magazine”. Była także selekcjonerką filmową sekcji Un Certain Regard podczas MFF w Cannes. Od 2016 roku jest członkinią grupy selekcjonerów związanych z „Critic’s Week”.