en
fot. Karine De Villers i Mario Brentafot. Karine De Villers i Mario Brenta
Ciekawostki z przestrzeni NH
14 czerwca 2016

Spektakl "Orchidee" Pippo Delbono na Malta Festival w Poznaniu

Jeden z najważniejszych europejskich reżyserów, który w 2007 roku na Dziedzińcu Różanym Zamku w Poznaniu pokazał niezapomniane Urlo, wraca w czerwcu na Malta Festival Poznań. Tym razem pokaże spektakl Orchidee.

Tak Pippo Delbono pisze o swoim najnowszym spektaklu: Orchidee, jak wszystkie moje przedstawienia, są próbą zatrzymania czasu, w którym żyję. Zatrzymania mojego czasu, czasu mojego zespołu, ludzi, którzy towarzyszą mi od wielu lat, ale też czasu, w którym wszyscy żyjemy – Włosi, Europejczycy, obywatele świata. Czasu zamieszania, w którym ja, my, wielu z nas, tak myślę, czujemy się zagubieni… Czujemy jakbyśmy coś stracili. Może jest to nasza wiara – polityczna, rewolucyjna, ludzka, duchowa. Orchidee narodziły się również z poczucia pustki, z którym mierzyłem się, gdy odeszła na zawsze moja matka (…) Dla mnie Orchidee przedstawiają to witalne, wszechogarniające pragnienie, by mimo wszystko wciąż pisać i mówić o miłości.

W spektaklu Pippo Delbono obrazy prywatne i intymne mieszają się z publicznymi: nagranie z Nowego Jorku, film o podróży do Senegalu, zdjęcia Bobò z Papui Nowej Gwinei, upadek Berlusconiego i ostatnie momenty życia matki Pippo spotykają się ze sobą i tworzą spójną całość. Jak pisze francuski tygodnik “Les Inrockuptibles”: Jesteśmy natychmiast zauroczeni, wpadamy w pułapkę spektaklu, który jest wyznaniem, jakie czynimy przyjaciołom, zapisem drogi albo pamiętnikiem.

Delbono w swoim nowym tekście nawiązuje do twórczości Williama Shakespeare’a, Antona Czechowa, Georga Büchnera, Jacka Kerouaca, Petera Weissa, Gabriela Mistrala, Deep Purple i Leopolda Sedara Senghora.

Pippo Delbono od 1997 roku realizuje cykl projektów teatralnych we współpracy z aktorami profesjonalnymi i z artystami amatorami o różnym stopniu upośledzenia umysłowego. Tak powstała Compagnia Pippo Delbono. Jej przedstawienia mają cechy karnawału. Współistnieją w nich sacrum i profanum, prawda i zmyślenie, ekstaza i wyciszenie, zapadanie się w otchłań i powrót do rzeczywistości, płacz i śmiech. Swoją twórczość teatralną Pippo Delbono prezentuje na najważniejszych festiwalach i w teatrach na całym świecie. W 2009 roku został uhonorowany wyróżnieniem Nowe Rzeczywistości Teatralne, przyznawanym w ramach Europejskiej Nagrody Teatralnej twórcom kreującym nowy język teatru. Poznańskie pokazy Orchidee (22 i 23 czerwca), jednego z najnowszych spektakli teatralnych reżysera, będą piątą wizytą Pippo Delbono na festiwalu Malta.

Pippo Delbono będzie gościem i bohaterem retrospektywy 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

starsza lista nowsza