en
Aktualności
22 lipca 2016

Pierwsze festiwalowe filmy i scena artystyczna

Drugi dzień festiwalu warto zacząć o 9.45 w KNH 3 od Ducha roju z 1973 roku autorstwa bohatera tegorocznej retrospektywy baskijskiego reżysera Víctora Erice (tego dnia również jego krótkie filmy w KNH 3, 15.45). Można też wybrać Sunset Song Brytyjczyka Terence'a Daviesa - z Agyness Deyn i Peterem Mullanem, o 10.15 w KNH 9.

O 13.00 w KNH 4 polecamy film sekcji Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, czyli nagrodzone Złotą Muszlą w San Sebastián Skrzydła motyla z 1991 roku, których autorem jest Juanma Bajo Ulloa. Albo o 13.15 w KNH 9 - surrealistyczne niczym senna maligna W pionie Alaina Guiraudie z sekcji sygnowanej przez Ale kino+ (FIPRESCI na NH 13. dla Nieznajomego nad jeziorem).

Po południu widzowie mają okazję obejrzeć Operację Avalanche Matta Johnsona, kinofilski mockument o lądowaniu Apollo 11 na księżycu (16.15, KNH 9) lub o 15.00 w KNH 2 - 1 część monumentalnego (całość ma 12 godzin!) eseju etnograficzno-artystycznego o Dalekiej Północy Cień Chamissa niemieckiej eksperymentatorki Ulrike Ottinger (Część 2 i 3 - 23 i 24 lipca, też o 15 w KNH 2).

O 18.45 w KNH 1 - tegoroczny zwycięzca Cannes Ja Daniel Blake Kena Loacha, a w KNH 3 niezapomniane Nakarmić kruki z 1976 roku Carlosa Saury. Dzień zakończmy pokazem o 21.45 Służącej koreańskiego mistrza kina zemsty Parka Chan-wooka w KNH 1 lub baskijskim "kinem punkowym" Arrebato Ivána Zuluety o 22.00 w KNH 5.

Dziś także inauguracja sceny artystycznej przygotowanej przez BWA Wrocław. Po ostatnim seansie filmowym o godz. 12 zapraszamy na premierową odsłonę czwartej już edycji projektu Midnight Show. Kuratorzy: Katarzyna Roj, Stach Szabłowski i Michał Grzegorzek zapowiadają niespodziankę. - Nie będzie to ani wystawa, ani performens - mówią, a Katarzyna Roj dodaje: - Myślę, że Midnight Show 4 jest najbliższe filmowym eksperymentom montażowym. Pozyskaliśmy 99 prac polskich i zagranicznych artystów, które artystka i projektantka graficzna, Kama Sokolnicka ułożyła w 9 epizodów. Zaprezentujemy je w 9 nocy podczas festiwalu. Wszystko rozegra się na podwórku na Ruskiej 46a przy Studio BWA Wrocław. To będzie również moment dla fanów klimatu noir i miłośników kolejcjonowania.

Oprócz codziennych "seansów" Midnight Show, festiwalowicze mogą obejrzeć trwające już ekspozycje: Gravity. Tymoteuszowi Karpowiczowi - wystawę rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego w galerii Awangarda BWA Wrocław (ul. Wita Stwosza 32) oraz Myszy i ludzie - wystawę Alicji Patanowskiej w galeria SiC! BWA Wrocław (pl. Kościuszki 9/10).

starsza lista nowsza