en
Niebo drży, ziemia boi się, a oczy nie są braćmiNiebo drży, ziemia boi się, a oczy nie są braćmi
Aktualności
25 lipca 2016

"Wieczna poezja" Jodorowskiego, "Boris bez Beatrice" Côté, dokument o Arcade Fire

W poniedziałkowym paśmie porannym znalazły się filmy o muzyce: dokument nagradzanego autora teledysków Khalila Josepha Arcade Fire. The Reflector Tapes (10.15, KNH 7); oraz Miles Davies i ja, historia o ambiwalencji sławy, w której zagrali Don Cheadle (po obu stronach kamery) i Ewan McGregor (10.15 KNH9).

O 13 w KNH 4 zapraszamy na Francuski film - przewrotny hołd złożony Paryżowi przez australijskiego prowokatora Philippe'a Morę. Alternatywą może być Niebo drży, ziemia boi się, a oczy nie są braćmi brytyjskiego artysty i reżysera Bena Riversa - filmowa hybryda zaczynająca się jako dokument z planu filmu Mimosas Olivera Laxe'a (do obejrzenia - tego samego dnia o 16.15 w KNH 8!) i stopniowo zmieniająca się w odrealniony senny koszmar.

Po południu kultowy chilijski reżyser Alejandro Jodorowsky opowiada o swojej młodości w błazeńskiej Wiecznej poezji (15.45 KNH 1), a kanadyjski portrecista outsiderów Denis Côté dla odmiany pokazuje rozterki burżuja w filmie sekcji Ale kino+ Boris bez Beatrice, z nieokiełznanym Denisem Lavantem w jednej z ról (16.15 KNH 9).

O 19.15 w KNH 8 m.in. konkursowa Awaria Philipa Scheffnera - eksperymentalny paradokument o uchodźcach dryfujących po Morzu Śródziemnym. A na zakończenie dnia o 22 w KNH 6 - Koniem być z sekcji Trzecie Oko: Posthumanizm, zadziwająca opowieść Jérôme'a Clément-Wilza o tym, jak płynna jest nie tylko płciowa, ale i gatunkowa identyfikacja.

Między seansami najlepszą lekturą będzie internetowa Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", a w niej dziś polecamy szczególnie wywiady z Ulrike Ottinger i Tomaszem Wasilewskim. Gazetę znajdziecie pod adresem: www.cojestgrane24.pl/nahoryzoncie

starsza lista nowsza