en
Cristian MungiuCristian Mungiu
Aktualności
26 lipca 2016

Mistrzowska lekcja kina: Cristian Mungiu

O godz. 19.00 w cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego współtwórca rumuńskiej nowej fali Cristian Mungiu poprowadzi Mistrzowską Lekcję Kina (Pasaż Pokoyhof przy ul. Św Antoniego 2/4, Sala Mistrzów). moderator: Dan Fainaru. Mistrzowska lekcja do obejrzenia również online.

Na festiwalu Christian Mungiu prezentuje ze swego dorobku: 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni i premierowo - Egzamin (Cannes IFF 2016 - Najlepszy Reżyser) oraz wybrany film europejski, czyli Pali się, moja panno Miloša Formana.

Cristian Mungiu

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Pierwszy i jak dotąd jedyny rumuński twórca wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes - nagrodę zdobył w 2007 roku za film 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. Początki międzynarodowej kariery Mungiu również były związane z canneńską imprezą. W 2002 roku jego pełnometrażowy debiut Zachód, opowiadający o mieszkańcach Europy Środkowej chcących przenieść się na Zachód, prezentowany był w sekcji Quinzaine des Réalisateur. Dekadę później (już po sukcesie 4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni) oparte na twórczości pisarki Tatiany Niculescu Bran Za wzgórzami wywalczyło w Cannes wyróżnienie za najlepszy scenariusz oraz równorzędne nagrody dla aktorek, Cristiny Flutur i Cosminy Stratan. Film ten doceniony został także przez Europejską Akademię Filmową, podczas rozdań Cezarów, włoskich nagród David di Donatello czy nagród Parlamentu Europejskiego LUX. W tym roku na francuskim festiwalu Mungiu pokazał najnowsze dzieło Egzamin, za które otrzymał wyróżnienie dla najlepszego reżysera. Kameralne opowieści Mungiu, badające kręgi zniewolenia i wyobcowania, opowiadają o zmieniającej się na przełomie wieków Rumunii, a także o samej kondycji ludzkiej.

starsza lista nowsza