en
Ostatnie dni miasta reż. Tamer El SaidOstatnie dni miasta reż. Tamer El Said
Aktualności
28 lipca 2016

Laureat Berlinale, nowe filmy Sokurowa i Sitaru

Na początek dnia: najnowszy esej historyczno-filozoficzny Aleksandra Sokurowa Frankofonia o wojennych losach Luwru (9.45, KNH 3), albo zdobywca Złotego Lwa w Berlinie Fuocoammare. Ogień na morzu, w którym włoski dokumentalista Gianfranco Rosi wyrusza z kamerą na Lampedusę i obserwuje życie jej mieszkańców z tragedią uchodźców odbywającą się w tle (KNH 7).

O 13 w KNH 5 polecamy przegląd: Quinzane des Réalisateurs, a w nim najlepsze filmy krótkometrażowe z Izraela, Bośni, Algierii i Chorwacji, lub w KNH 5 - film Oleg i jego sztuki Andrésa Duque, dokumentalny portret Olega Nikołajewicza Karawajczuka - 89-letniego kompozytora i performera, legendarnej figury petersburskich i moskiewskich salonów.

W popołudniowym paśmie warto zwrócić uwagę na egipskie Ostatnie dni miasta Tamera El Saida - fascynujący, mozaikowy portret Kairu przed rewolucją (16.15, KNH 8). Zaś o 19.15 w tej samej sali obejrzeć kolejną na naszym festiwalu odsłonę znakomitego rumuńskiego kina współczesnego, czyli Nieprawych Adriana Sitaru.

Wieczorem o 21.45 w KNH 4, wybrany przez goszczącą na festiwalu Claire Denis film Mona i ja Patricka Grandperreta z 1989 roku - słodko-gorzka opowieść o punkowej bohemie.

Z lektur filmowych polecamy internetową Gazetę Festiwalową "Na horyzoncie", a w niej spotkanie z Anną Biller i Michałem Marczakiem, reżyserem Wszystkich nieprzespanych nocy. Do przeczytania pod adresem: www.cojestgrane24.pl/nahoryzoncie.

starsza lista nowsza