en
Shirley - wizje rzeczywistości reż. Gustav DeutschShirley - wizje rzeczywistości reż. Gustav Deutsch
Aktualności
15 listopada 2013

"Shirley - wizje rzeczywistości" w konkursie głównym Camerimage

W głównym konkursie 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Bydgoszczy (16-23.11.2013) znalazł się film Gustava Deutscha Shirley - wizje rzeczywistości. Autorem zdjęć do filmu jest pochodzący z Polski operator Jerzy Palacz, współpracownik Ulricha Seidla i Gorana Rebica.

Projekcje: Opera Nova, główna sala projekcyjna, 22.11, godz. 10:00; Multikino 10, 22.11, godz. 14:15

Camerimage 2013 - konkurs główny

 

Shirley - wizje rzeczywistości

Shirley - Visions of Reality
Austria 2013, 92'

reżyseria: Gustav Deutsch
scenariusz: Gustav Deutsch
zdjęcia: Jerzy Palacz
muzyka: Christian Fennesz, David Sylvian
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral, Tom Hanslmaier

w kinach od 21 marca 2014
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia, inspirował Toma Waitsa, Jima Jarmuscha i Alfreda Hitchcocka. Był malarzem nowoczesności - portretował życie w wielkim mieście. Obrazy Hoppera intrygują, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Napięcie je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego. Gustav Deutsch zaczyna swoje "wizje rzeczywistości" tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które "ożywają". Deutsch umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku.

(…) odkryciem jest "Shirley - wizje rzeczywistości" Gustava Deutscha, impresja o kobiecie złożona wyłącznie z ruchomych płócien Edwarda Hoppera. Austriacki twórca multimedialny nie poprzestaje jednak na mechanicznym ożywieniu obrazów (zabiegu raczej banalnym w dobie powszechnej obróbki komputerowej), ale wchodzi w ich głąb. Przywołuje nie tylko intymny nastrój hotelowych pokoi, biur, nocnych barów i sal kinowych, lecz również ducha czasu, charakterystycznego dla różnych etapów amerykańskiej historii, od Wielkiego Kryzysu, poprzez II wojnę światową, okres makkartyzmu i walki z rasizmem, aż po rok 1963.
Anita Piotrowska, "Tygodnik Powszechny"

Gustav Deutsch

Zaangażowany w interdyscyplinarne projekty reżyser, artysta, architekt, muzyk i fotograf. W latach 80. zaczął kręcić filmy found footage. Jednym z najczęściej podejmowanych przez niego tematów jest refleksja nad istotą kina i dominującymi w nim narracjami. Od 1996 roku Deutsch pracuje nad serią Film ist będącą hołdem, a zarazem krytyką sztuki kinematograficznej oraz rządzących nią mechanizmów. Ostatnia odsłona projektu - FILM TO. dziewczyna i pistolet znana jest widzom 9. edycji Nowych Horyzontów.

 

starsza lista nowsza