en

Strach(y) w ciemności

Fear(s) of the Dark / Peur(s) du noire
reż. Blutch, Charles Burns, Marie Caillou, Pierre Di Sciullo, Lorenzo Mattotti, Richard McGuire
Francja 2007 / 78’
napisy: polskie i angielskie

Najwięksi współcześni graficy, twórcy komiksu oraz sztuki ilustratorskiej pod przewodnictwem inspiratora projektu, Etienne'a Robiala stworzyli zestaw filmów animowanych, każdy w swoim stylu. Końcowy efekt wykracza jednak daleko poza prostą sumę składników.
Film rozpoczyna się od projektu znanego rysownika, Charlesa Burnsa. Jej motyw znawcom tematu może wydać się znajomy - nieśmiały nastolatek pada ofiarą atrakcyjnej dziewczyny. Jerry Kramsky i Lorenzo Mattotti przygotowali film, w którym w tajemniczych okolicznościach ludzie giną na bagnach. Najbardziej przeraża chyba historia autorstwa Blutcha, w której pewien hiszpański szlachcic wyrusza w drogę ze sforą psów, czterema są żądnymi krwi gigantycznymi bestiami. Z kolei obraz Marie Caillou, stworzony wraz z fotografikiem/filmowcem/plastykiem Romainem Slocombe, opowiada o jedenastoletniej Sumako, którą w szpitalu psychiatrycznym dręczą senne koszmary. W historii autorstwa Richarda McGuire i Michela Pirusa łysy mężczyzna z wąsikiem odkrywa, że w domu, w którym chciałby się schronić, dzieją się niepokojące rzeczy. Natomiast Pierre Di Sciullo, skonstruował kilka inteligentnych obrazkowych komentarzy na temat kondycji ludzkiej.

EH, MFF Rotterdam 2008

 


 

 

Blutch (właść. Christian Hincker ur. 1967, Strasburg) debiutował w magazynie Fluide Glacial w 1988 roku. Blutch - mistrz czerni i bieli - swój pierwszy album w kolorze, Vitesse Moderne, stworzył w 2002 roku.

Charles Burns (ur. 1955, Waszyngton) przedstawia w swoich komiksach niepokojąco ponury świat horrorów, co, jak sam przyznaje, wynika z nadmiaru kontaktu z amerykańską popkulturą w młodości.

Marie Caillou (ur. 1971, Montbéliard) zanim zajęła się grafiką komputerową, studiowała w szkole dekoratorstwa w Strasburgu, a potem animację w Brukseli. Jej charakterystyczny, pozornie naiwny styl jest inspirowany projektami japońskimi, co tłumaczy jej niezwykłą popularność w Japonii.

Pierre Di Sciullo (ur. 1961) zajmuje się grafiką i typografią. Na różne sposoby łączy tekst z obrazem, rozszerzając tym samym znaczenie typografii. W 1999 roku w Maastricht został wyróżniony nagrodą Charlesa Nypelsa.

Lorenzo Mattotti (ur. 1954, Włochy) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie autorów komiksów i ilustracji. Międzynarodową sławę przyniosła mu praca Fires z 1986 roku, której ukończenie zabrało mu sześć lat.

Richard McGuire (ur. 1957, New Jersey) jest grafikiem, który łączy odręczny rysunek, papierowe wycinanki i techniki komputerowe. Jego słynne prace ozdabiały okładki wielu powieści i książek dla dzieci.