en

Chevalier

reż. Athina Rachel Tsangari
Grecja 2015 / 105’
napisy: polskie i angielskie

Sześciu mężczyzn w różnym wieku na łodzi pośrodku Morza Egejskiego urządza zawody. Nie liczy się nagroda, stawką jest tytuł „najlepszego”. We wszystkim i bez najmniejszych wątpliwości. Zaczyna się podjazdowa wojna na wrażliwe samcze ego, bratobójcza, czasem kuriozalna rywalizacja o prymat w osobliwym stadzie, a w grę wchodzą wszelkie możliwe konkurencje. Łatwo się domyślić, że droga do zwycięstwa będzie długa i kręta, bo kiedy nie ma zasad, budzą się pierwotne instynkty. Athina Rachel Tsangari, przedstawicielka odważnej greckiej Nowej Fali, świetnie odnajduje się w wymyślonym przez siebie męskim świecie. Szuka w nim absurdów i piętnuje czcze przechwałki, stawiając przed bohaterami skomplikowane indywidualne wyzwania i próby charakterów. Chevalier to film o duchu współzawodnictwa – trafny, przenikliwy, niezwykle precyzyjny. Krytyk „Indiewire” określił go mianem pomysłowego, intrygującego i niezwykle oryginalnego studium charakterów, które służy za metaforę współczesnych problemów Grecji. Chevalier był pokazywany m.in. na festiwalach w Locarno i Toronto.

Opracowanie: Magdalena Maksimiuk

nagrody

London FF 2015 - Best Film; Sarajevo FF 2015 - Special Jury Mention; Thessaloniki FF 2015 - Audience Award

Athina Rachel Tsangari

Urodziła się w 1966 roku w Atenach. Po ukończeniu studiów literaturoznawczych na Uniwersytecie w Salonikach przeniosła się do USA, gdzie studiowała performatykę i reżyserię filmową na Tisch School of the Arts. Prowadzi firmę Haos Film, która wyprodukowała m.in. filmy Giorgosa Lanthimosa: Kinettę (2005), Kła (2009), Alpy (2011). W 2010 roku zrealizowała Attenberg, który zdobył Grand Prix 11. MFF Nowe Horyzonty. Pierwsze aktorskie kroki stawiała u Richarda Linklatera w Slackerze, była też częścią zespołu, który przygotował stronę wizualną ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w Atenach. W 2013 roku zasiadała w jury konkursu MFF w Berlinie.Filmografia:

1994 Fit (short)

2000 The Slow Business of Going

2010 Attenberg

2012 The Capsule (short)

2013 Venice 70: The Future Reloaded (doc)

2015 Chevalier

Twórcy

reżyseria Athina Rachel Tsangari
scenariusz Athina Rachel Tsangari, Efthymis Filippou
zdjęcia Christos Karamanis
montaż Matthew Johnson, Yorgos Mavropsaridis
muzyka Marilena Orfanou
obsada Yorgos Kendros, Panos Koronis, Vangelis Mourikis, Makis Papadimitriou, Yorgos Pirpassopoulos, Sakis Rouvas, Yiannis Drakopoulos, Nikos Orfanos, Kostas Philippoglou
producent Maria Hatzakou, Christos V. Konstantakopoulos
produkcja Faliro House Productions, Greek Film Center, Haos Film
polski dystrybutor Aurora Films
nagrody London FF 2015 - Best Film; Sarajevo FF 2015 - Special Jury Mention; Thessaloniki FF 2015 - Audience Award
język grecki
barwa kolor