en

Z daleka

From Afar / Desde allá
reż. Lorenzo Vigas
Wenezuela, Meksyk 2015 / 93’
napisy: polskie i angielskie

Akcja pełnometrażowego debiutu Lorenza Vigasa rozgrywa się w targanym przestępczością współczesnym Caracas. Po jego ulicach w poszukiwaniu łatwego zarobku włóczy się Elder. Chłopaka zaczepia Armando grany przez Alfredo Castro – wybitnego chilijskiego aktora, znanego z filmów Pedra Larraína. Początkowo wydaje się, że pracujący jako technik dentystyczny mężczyzna w średnim wieku będzie oczekiwać od nastolatka spod ciemnej gwiazdy jedynie usług seksualnych, ale jednak relacja, którą nawiązują bohaterowie, okazuje się dużo bardziej skomplikowana. Balansuje między interesem a miłością, przemocą a czułością. Z daleka, krzyżujący romans z thrillerem psychologicznym, wzbudził sensację na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji – nie tylko jako pierwszy w historii wenezuelski film zaproszony do konkursu głównego, lecz także jako laureat Złotego Lwa.

Opracowanie: Adam Kruk

nagrody

Venice IFF 2015 - Golden Lion; Thessaloniki IFF 2015 - Best Actor, Best Screenplay; Miami IFF 2016 - Best Screenplay

Lorenzo Vigas

Wenezuelski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Edukację filmową rozpoczął w 1995 roku, gdy jako absolwent biologii molekularnej Uniwersytetu Tampa przeniósł się do Nowego Jorku. Trzy lata później wrócił do ojczyzny, by pracować przy kampaniach reklamowych. W 2004 roku nakręcił krótki metraż Los elefantes nunca olvidan (premiera w Cannes), a w 2015 roku pełnometrażowe Z daleka. Od kilku lat kręci dokument o swym ojcu, malarzu Oswaldo Vigasie.

Filmografia:

2004 Los elefantes nunca olvidan / Elephants Never Forget (short)

2015 Z daleka / Desde allá / From Afar

Twórcy

reżyseria Lorenzo Vigas
scenariusz Lorenzo Vigas
zdjęcia Sergio Armstrong
montaż Isabela Monteiro de Castro
obsada Alfredo Castro, Luis Silva, Jericó Montilla
producent Lorenzo Vigas, Guillermo Arriaga, Rodolfo Cova, Michel Franco
produkcja Factor RH Producciones, Malandro Films, Lucia Films
polski dystrybutor Solopan
nagrody Venice IFF 2015 - Golden Lion; Thessaloniki IFF 2015 - Best Actor, Best Screenplay; Miami IFF 2016 - Best Screenplay
język hiszpański
barwa kolor