en

Pippo Delbono, gniew poety

Pippo Delbono, The Angry Poet / Pippo Delbono, le poète en colère
reż. Béatrice Ilardi, Nathalie Jacquinot
Francja 2011 / 52’
napisy: polskie i angielskie

Intymny portret Pippa Delbona. Włoski reżyser spowiada się przed francuskimi reżyserkami ze swojego życia, trudnych chwil, relacji z matką, choroby, podróży, fascynacji, szaleństwa. Opowiada również o tym, jak udało mu się stworzyć zespół. Spokój rozmowy zestawiony jest ze scenicznym żywiołem twórcy, z jego teatralną pasją, miłością do ludzi, z którymi na co dzień przebywa i pracuje. Na szczególną uwagę zasługuje rejestracja tego, co dzieje się za kulisami teatru Delbona – jego złość, bezpośredniość, oddanie. Twórca bywa wyrozumiały, ale przede wszystkim niezwykle wymagający. W teatrze Delbona nie ma miejsca na kompromisy, wszystko jest dokładnie zaplanowane, wszystkie elementy przedstawienia tworzą „jedno ciało”. Dokument pozwala zrozumieć, w jaki sposób Włoch kreuje magię w swoich wielowymiarowych spektaklach. 

Opracowanie: Diana Dąbrowska

Nathalie Jacquinot, Béatrice Ilardi

Po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów filmowych na uniwersytecie Paris X Nathalie Jacquinot zdobyła specjalizację w dziedzinie montażu (BTS Montage). Obecnie pracuje jako asystentka montażu. Béatrice Ilardi, zanim zajęła się dokumentem, zagrała w licznych spektaklach teatralnych w Nîmes, m.in. w Couples Ouverts à Deux Battants Dario Fo i Franki Rame oraz Portrait de Famille Denise Bonal. Wystąpiła też w pełnometrażowym filmie Jordiego Avalosa Les Larmes Blanches de Mr Ux. Po nakręceniu pierwszego wspólnego filmu dokumentalnego, Jeunes et Volontaires, przy wsparciu L'Acsé, zrealizowały m.in. portret tancerki flamenco Cathii Pozy w La poupée qui Danse.

Filmografia:

2011 Pippo Delbono, gniew poety / Pippo Delbono, le poète en colère / Pippo Delbono, The Angry Poet

Twórcy

reżyseria Béatrice Ilardi, Nathalie Jacquinot
scenariusz Béatrice Ilardi, Nathalie Jacquinot
zdjęcia Vanessa Colombem, Nathatlie Jacquinot
montaż Nathalie Jacquinot
muzyka Francesco Agnello, Maria Salgado, Alexander Balanescu
obsada ippo Delbono, Compagnia Pippo Delbono
producent Gilles Le Mao, Caroline Helburg
produkcja Groupe Galactica i La Huit, we współpracy z Télénantes, Compagnia Pippo Delbono, Réaction en Chaînes et unité de programmes des Télévisions Locales de Service Public
właściciel praw La Huit
język włoski
barwa kolor